Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto
Navigaatio päälle/pois

Sierilässä soudetaan jälleen vapaan Kemijoen puolesta

17.–18. heinäkuuta järjestettävän Sieriniemen siunaus -soututapahtuman osallistujat haluavat estää suunnitellun Sierilän voimalaitoksen rakentamisen, koska hanke tuhoaisi Kemijoen arvokkaan koskiosuuden muuttamalla sen seisovaksi patoaltaaksi.

Sierilänniemen soudut 2017. Kuva: Matti Nieminen.
Sierilänniemen soudut 2017. Kuva: Matti Nieminen.

Vapaan Kemijoen puolesta soudetaan neljättä kertaa. Suomen luonnonsuojeluliiton Rovaniemen yhdistyksen järjestämä soututapahtuma pitää järjestää jälleen, koska Kemijoen viimeinen luonnontilainen koskiosuus on edelleen uhattuna.

”Soutamalla Kemijoen vapaan osuuden haluamme kiinnittää huomiota siihen, mitä menetämme peruuttamattomasti, jos Sierilän voimala rakennettaisiin”, sanoo tapahtuman tuottaja, Rovaniemen yhdistyksen puheenjohtaja Sari Hänninen.

Sierilän voimalaitos tuhoaisi Kemijoen viimeisen luonnontilaisen koskiosuuden ja alueen arvokkaan jokiluonnon 70 kilometrin matkalta. Patoaltaan alle jäisi virtapaikkoja, rantaniittyjä ja dyynejä. Menetykset luonnon monimuotoisuudelle olisivat korvaamattomat. Voimalaa ajavan, valtio-omisteisen Kemijoki oy:n suunnitelma ei myöskään turvaisi Sierilän alueen alkuperäisten taimenkantojen elinolosuhteita.

Vaikka valtion uudet omistajaohjauslinjaukset velvoittavat valtio-omisteisia yhtiöitä ottamaan huomioon ”taloudellisten tekijöiden lisäksi toiminnan sosiaaliset, alueelliset ja ympäristölliset vaikutukset”, Sierilän voimalaa ei ole haudattu. Siksi Sieriniemi siunataan soutaen tänäkin vuonna.

Sieriniemen siunaus -tapahtumassa soudetaan Vanttauskoskelta Oikaraisiin. Mediat voivat ilmoittautua osoitteeseen rovaniemi(a)sll.fi. Tapahtuman ohjelma on tiedotteen lopussa.

 

Lue lisää:

Vapaa Kemijoki -sivu

Tapahtuma Facebookissa

 

Lisätietoja:

Sari Hänninen, puheenjohtaja, Suomen luonnonsuojeluliitto Rovaniemi, +358 40 873 7986, sari.hanninen(a)rovaniemi.fi

Päivi Lundvall, toiminnanjohtaja, Suomen luonnonsuojeluliitto, +358 40 184 3636, paivi.lundvall(a)sll.fi (haastateltavissa tapahtuman aikana)

 

 

 

paivi.lundvall(a)sll.fi (haastateltavissa tapahtuman aikana)

 

Ohjelma

Perjantai 17.7.

11–13 Kokoontuminen ja ilmoittautuminen Puurosen rannassa

13–14 Valmistaudutaan soudun lähtöön

14 Sieriniemen siunaus -soutu lähtee kohti Leirikaria

15.30 Kahvitauko Tervakarin laavulla

17 Saapuminen Leirikariin: Autojen haku Puurosen rannasta, majoittautuminen, ruokailu, saunat ja illanvietto

Lauantai 18.7.

8 Aamiainen ja valmistautuminen lähtöön

9.30 Sieriniemen siunaus -soutu lähtee kohti Petäjäniemeä, Fraunbergien rantaa

11 Uintitauko hiekkasärkillä matkan varrella

12.30 Saapuminen Petäjäniemeen, Fraunbergien rantaan. Kuljetus Leirikariin

13–15 Ruokailu Leirikarissa

 

Jaa sosiaalisessa mediassa

Lahjoita vesille!

Tue työtämme ainutlaatuisen vesiluontomme puolesta. Olemme ajaneet vuosikymmeniä vesiensuojelua edistäviä lakeja ja olemme useissa vesiensuojelun työryhmissä. Teemme konkreettista suojelutyötä esimerkiksi ennallistamalla virtavesiluontoa.
Kuva: Vesa-Matti Hillberg

Tee kertalahjoitus uhanalaisille lajeille