Luonnonsuojeluliitto: datakeskushankkeiden ohjaamiseen luotava strategia

Tiedotteet

Suomen luonnonsuojeluliitto esittää, että Suomen hallituksen on laadittava strategia datakeskusten rakentamisen ohjaamiseksi. Datakeskukset vastaavat sähkönkulutukseltaan suuria teollisuuslaitoksia, eikä Suomen sähköverkon nykyinen kapasiteetti riitä suunnitellulle keskusten määrälle. Suomeen on vireillä yli sata datakeskushanketta. Datakeskukset, niiden tarvitsemat sähköntuotantolaitokset ja sähkölinjat vaativat paljon maa-alaa, mikä aiheuttaa voimakasta haittaa luonnolle.
Datakeskus kuvattu sisältä.
Kuva: Adobe Stock

Luonnonsuojeluliitto katsoo, että Suomen hallituksen on laadittava strategia, jolla ohjataan datakeskusten rakentamista. Se on tarpeen, koska Suomeen syntyy nopeaa tahtia uusia datakeskushankkeita. Niiden rakentamisella on tarkoitus vastata jatkuvaan digitalisaation kasvuun. Suomi on houkutteleva maa datakeskuksille vakautensa sekä edullisen sähkön vuoksi.

“Strategian avulla datakeskukset voidaan ohjata sopiville paikoille ja niiden määrä rajata kestävälle tasolle. Näin voidaan osaltaan hallita Suomen sähkönkulutusta ja turvata arvokasta luontoa”, sanoo Luonnonsuojeluliiton toiminnanjohtaja Tapani Veistola

Datakeskukset ja niiden rakentaminen vaikuttavat merkittävästi luontoon ja ympäristöön. Keskukset tarvitsevat paljon maa-alaa, mikä on pois luonnolta. Ne myös kuluttavat paljon sähköä ja vettä. Rakentamisvaiheessa datakeskukset aiheuttavat paikallisia haittoja, kuten melua ja vaikutuksia vesistöihin. Tuotantoketjuissa muodostuu myös ilmastopäästöjä.

“Nyt pitäisi pohtia, onko datakeskusten yhteiskunnallinen hyöty riittävä suhteessa niiden aiheuttamiin ympäristöhaittoihin, kuten maankäyttöpaineisiin ja sähkön kysynnän lisääntymiseen”, sanoo Luonnonsuojeluliiton ilmastoasiantuntija Nelli Immonen

Luonnonsuojeluliitto esittää datakeskuksia koskevaan strategiaan seuraavia keinoja. Niiden avulla keskusten kasvua voidaan hallita ja ympäristöhaitat minimoida. 

  1. Suomeen on luotava datakeskusten sijainninohjauksen suunnitelma. Sijoittamista tulee ohjata kuntien kaavoituksen lisäksi myös valtakunnallisesti paikkoihin, missä ne aiheuttavat mahdollisimman vähän haittoja luonnolle. Lisäksi riittävä sähköntuotanto on oltava lähellä ja siirtoverkossa valmiina vapaata kapasiteettia.
  2. Datakeskusten hukkalämpö on hyödynnettävä lämmityksessä tai esimerkiksi teollisuudessa. Hukkalämmön hyötykäyttö pitää ottaa sijaintipaikan reunaehdoksi. Hukkalämpöä ei tule ohjata vesistöihin, joissa se voi lisätä rehevöitymistä. 
  3. Datakeskusten rakentamisen reunaehdot, kuten luontohaittojen välttäminen, riittävän sähkön järjestäminen ja hukkalämmön hyödyntäminen, tulee lisätä kaavoitusta ohjaavaan alueidenkäyttölakiin.
  4. Datakeskushankkeista pitää tehdä ympäristövaikutusten arviointi. Datakeskus voi tarvita jopa satojen hehtaarien kokoisen maa-alueen, mikä vaikuttaa haitallisesti luontoon ja ympäristöön. Lisäksi ne tarvitsevat paljon vettä, liikenneyhteyksiä ja kunnallistekniikkaa.
  5. Datakeskuksille ei tule luoda uutta tukijärjestelmää sähköveron kompensoimiseksi. Hallitus on suunnitellut valtiontukea datakeskuksille sähköveron kustannusten kompensoimiseksi. Datakeskusten alennetun sähköveron poisto on perusteltua, eikä niiden toimintaa tule tukea uudella tuella. 

Lue lisää: Datakeskusten ohjaukseen tarvitaan strategia

Lisätietoja:
Tapani Veistola, toiminnanjohtaja, p. 0400 615 530, tapani.veistola@sll.fi
Nelli Immonen, ilmastoasiantuntija, p. 045 7885 2037, nelli.immonen@sll.fi
Antti Heikkinen, ympäristöpäällikkö, p. 044 9010 461, antti.heikkinen@sll.fi.

Ajankohtaista