Luonnonsuojeluliiton lausunto ympäristönsuojelulain lakimuutosehdotuksesta

Lausunto –

Luonnonsuojeluliitto pitää esitystä oikeansuuntaisena ja direktiivin toimeenpano tuleekin parantamaan ympäristönsuojelua erityisesti vesistöjen osalta. 
Kuva: Adobe Stock

Ympäristöministeriölle

Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi ympäristönsuojelulain muuttamisesta ja siihen liittyviksi laeiksi, VN/2758/2025

Luonnonsuojeluliitto pitää esitystä oikeansuuntaisena ja direktiivin toimeenpano tuleekin parantamaan ympäristönsuojelua erityisesti vesistöjen osalta. 

Sääntelyn tavoitteiden saavuttamisen kannalta on tärkeää, että viranomaisilla on mahdollisuus suorittaa heille annetut tehtävät Luonnonsuojeluliitto pitääkin välttämättömänä, että uusiin viranomaisille määrättäviin tehtäviin varataan riittävät resurssit ja viranomaisten työlle annetaan riittävät tiedot, selkeä tehtävä, direktiivin kanssa yhtenevä kansallinen lainsäädäntö ja tarvittavat toimivaltuudet.

Laki vesien- ja merenhoidon järjestämisestä 20 d §

Vesien- ja merenhoidon järjestämisestä annettuun lakiin (1299/2004, vesienhoitolaki) ehdotetaan esityksessä säädettäväksi uusi 20 d §, joka vastaisi yhdyskuntajätedirektiivin 15 artiklan 4 kohtaa. 

Direktiivin 15 artiklan 4 kohdan d alakohdassa käytetään muotoilua “kaikki teknisesti toteuttamiskelpoiset lieventävät toimenpiteet toteutetaan kielteisten vaikutusten minimoimiseksi asianomaisissa vesimuodostumissa”, mutta esityksessä vaikutusten minimointi on rajattu koskemaan vain yhdyskuntajäteveden johtamista. 

Esityksestä ei käy ilmi, millä perusteella pykälä on tältä osin kirjoitettu direktiiviä suppeammin. Esitys ei lausunnoilla olevan ehdotuksen osalta vastaa direktiivin muotoilua ja se tulee tältä osin muuttaa vastaamaan direktiivin 15 artiklan 4 kohdan d alakohdan muotoilua, jossa lieventäviä toimenpiteitä ei ole rajattu koskemaan tiettyä toimialaa.

Ympäristönsuojelulaki 110 l §

Esityksessä on ehdotettu säädettävän ympäristönsuojelulakiin uusi 110 l §. Pykälän mukaan yhdyskuntajäteveden uudelleenkäyttö ei saa muun muassa vaarantaa vastaanottavan vesistön ekologista virtaamaa. 

Termiä “ekologinen virtaama” ei ole määritelty esityksessä. Termi tulee määritellä esityksen yhteydessä.

Ympäristönsuojelulaki 110 n §

Uudessa ympäristönsuojelulain 110 n §:ssä ehdotetaan säädettäväksi Lupa- ja valvontaviraston kuuden vuoden välein tehtävästä riskiarvioinnista, jossa selvitetään mitä  käsiteltyjen yhdyskuntajätevesien johtaminen vesistöön aiheuttaa ympäristölle.

Esitys on kuitenkin direktiiviä suppeampi, sillä direktiivin mukaan riskiarvioinnissa on myös selvitettävä käsiteltyjen yhdyskuntajätevesien johtamisen vaikutukset ihmisten terveydelle. Esitystä on tältä osin täydennettävä.

Lisäksi esityksen mukaan asianomaisten viranomaisten on toiminnassaan otettava huomioon valmistunut riskinarviointi ja tarvittaessa ryhdyttävä toimiin tunnistettuihin riskeihin puuttumiseksi. 

Pykälän kirjaus vastaa direktiivin muotoilua, mutta esityksessä ei ole otettu huomioon millaiset toimivaltuudet viranomaisilla on ryhtyä asianmukaisiin toimiin tunnistettuihin riskeihin puuttumiseksi.

Luonnonsuojeluliitto katsoo, että riskeihin puuttuminen voi tarkoittaa joissain tapauksissa jopa luvan tarkistamista. Voimassa oleva lainsäädäntö ei kuitenkaan yksiselitteisesti mahdollista luvan muuttamista viranomaisen riskiarvioinnin perusteella. Luonnonsuojeluliitto katsookin, että vesilain sekä ympäristönsuojelulain luvan tarkistamisen perusteiksi on lisättävä kohta, joka mahdollistaa tarvittaessa luvan muuttamisen riskiarvioinnissa tunnistetun riskin perusteella. Siten esitys vastaisi myös paremmin vesipuitedirektiivistä johdettaviin velvoitteisiin.

Lisätietoja:

Hannes Koljonen, ympäristöoikeuden asiantuntija, Suomen luonnonsuojeluliitto, p. 044 493 1106, hannes.koljonen@sll.fi

Ajankohtaista