Luonnonsuojeluliiton EKOenergian lausunto kuluttaja-asiamiehen ympäristöväittämälinjauksesta ja EU-direktiivistä

Lausunto –

 Luonnonsuojeluliiton EKOenergia toi esiin kokemuksiinsa perustuvia kehittämistarpeita kuluttaja-asiamiehelle ympäristöväittämiä koskevan ohjeen päivittämistä varten.

Lausunto kuluttaja-asiamiehen linjauksesta (Vastuullisuus- ja ympäristöväittämät markkinoinnissa) ja EU-direktiivin (EU) 2024/825 kansallisesta toimeenpanosta

1. Tausta: EKOenergia globaalin energiamurroksen vauhdittajana

EKOenergia on Suomen luonnonsuojeluliiton käynnistämä kansainvälinen, voittoa tavoittelematon ympäristömerkki. Sen tavoitteena on toimia käytännön työkaluna ja vauhdittaa oikeudenmukaista energiamurrosta niin Suomessa, EU-alueella kuin maailmanlaajuisesti.

EKOenergia toimii tällä hetkellä yli 80 maassa. Useimmissa EU-maissa EKOenergia on ainoa saatavilla oleva uusiutuvan energian ympäristömerkki, sillä energiasektori vaatii erityistä syväosaamista, eikä vastaavia erikoistuneita merkkejä ole syntynyt. Merkki ja sen taustajärjestelmä täyttävät vakiintuneet kansainväliset ympäristömerkintöjen kriteerit, kuten ISO 14024 -standardin ja ISEAL-periaatteet.

EKOenergian uraauurtava työ on laajasti tunnustettua, ja merkki on palkittu muun muassa Euroopan parlamentin Euroopan kansalaisen palkinnolla. Olemme päivittäin tiiviissä kontaktissa energiayhtiöihin sekä energiankuluttajiin ympäri maailmaa, ja asiantuntemustamme hyödynnetään säännöllisesti alan keskeisissä kansainvälisissä foorumeissa (kuten RE-Source ja REC Market Meeting). EKOenergia toimii täysin riippumattomana kolmantena osapuolena suhteessa energian ostajiin ja myyjiin.

2. Sääntelykehityksen käytännön haasteet ja avoimet kustannusriskit

EKOenergia tukee täysin direktiivin (EU) 2024/825 tavoitetta vahvistaa kuluttajien asemaa ja kitkeä perusteettomat ympäristöväitteet sekä viherpesu. Teorian tasolla direktiivin tavoitteet ja EKOenergian toiminta kohtaavat täydellisesti.

Käytännössä uusi sääntely luo kuitenkin merkittäviä toiminnallisia haasteita. Yli 14 vuoden kokemuksella toimiva, laajasti arvostettu ja riippumaton asiantuntijaorganisaatio joutuu tilanteeseen, jossa nykyinen laadukas toiminta ja kansainvälisten ISO-standardien täyttäminen ei yhtäkkiä riitäkään, vaan järjestelmältä edellytetään ylimääräistä auditointi- ja valvontakerrosta.

Energiasektorilla, jossa kaikki väitteet jo valmiiksi perustuvat lakisääteisiin ja todennettuihin alkuperätakuisiin, tällainen lisävalvonta ei tuo mitään lisäarvoa ilmastolle, kuluttajille tai markkinoiden läpinäkyvyydelle. Se lisää ainoastaan hallinnollista taakkaa ja kustannuksia. Voittoa tavoittelemattomalle järjestölle on mahdotonta sitoutua avoimiin auditointikustannuksiin, joiden tarkkaa soveltamisalaa tai vuosittaista hintakehitystä ei tunneta. Järjestön varojen ohjaaminen byrokratiaan ja laatikoiden ruksailuun on suoraan pois konkreettisista ilmastohankkeista ja vesistöjen ennallistamisesta.

3. Julkisoikeudellisten ja voittoa tavoittelemattomien merkkien tasavertainen kohtelu

Sääntelyssä julkisoikeudellisille ympäristömerkeille on myönnetty erityisasema ja erillisiä huojennuksia, mutta vastaavaa poikkeusta ei ole suotu 100-prosenttisesti voittoa tavoittelemattomille, riippumattomille asiantuntijamerkeille.

Asetelma asettaa kansalaisjärjestölähtöiset ja erikoistuneet ympäristömerkit perusteettomasti eriarvoiseen asemaan suhteessa valtiollisiin toimijoihin tai suuriin kaupallisiin sertifiointiyhtiöihin, joilla on aivan eri luokan resurssit kattaa hallinnollisia lisäkustannuksia.

4. Kolmannen osapuolen valvonnan soveltamisala (Vaatimus iv)

Direktiivi edellyttää, että elinkeinoharjoittajan sääntöjenmukaisuuden valvonta on järjestetty puolueettomasti ja riippumattoman kolmannen osapuolen toimesta.

  • Soveltamisalan selkeyttäminen: On tarpeen vahvistaa, koskeeko tämä vaatimus yksinomaan EU:n sisämarkkinoilla tehtäviä B2C-kuluttajaväittämiä ja yksittäisiä kaupallisia menettelyitä, vai asettaako se globaalin rakenteellisen vaatimuksen itse merkintäjärjestelmälle.
  • Proportionaalinen tulkinta: Suositamme, että vaatimusta tulkitaan kansallisessa ohjeistuksessa suhteellisuusperiaatteen mukaisesti siten, että se kohdistuu tiettyyn kaupalliseen menettelyyn EU:ssa. Globaalien valvontamekanismien laajamittainen uudelleenjärjestely aiheuttaisi kohtuuttoman kustannustaakan ilman vastaavaa hyötyä kuluttajalle.
  • Kansainvälisten ISO-standardien huomioiminen: Vakiintuneet Tyypin I ympäristömerkkejä koskevat standardit (kuten ISO 14024) eivät edellytä kriteerien laadinnan ja valvonta-aktiviteettien erottamista eri organisaatioihin. Standardin laatijan osallistuminen valvontaan varmistaa syvällisen asiantuntemuksen ja toiminnan johdonmukaisuuden.

5. Energiasektorin lakisääteiset järjestelmät ja automatisoitu valvonta

EKOenergia toimii energiasektorilla, jota säädellään jo valmiiksi kattavalla lakisääteisellä järjestelmällä.

  • Olemassa olevat rekisterit ja varmentaminen: Energiasektorilla ympäristöväitteet perustuvat uusiutuvan energian direktiivin (RED II/III) artiklan 19 mukaisiin alkuperätakuisiin. EKOenergian käyttämä data pohjautuu jo valmiiksi viranomaisten, rekisterinpitäjien ja tilintarkastajien varmentamiin tietoihin.
  • Päällekkäisen byrokratian välttäminen: Erillisen manuaalisen auditoinnin edellyttäminen jo todennettujen rekisteritietojen päälle luo tarpeetonta päällekkäisyyttä. Suosittelemme, että viranomaisohjeistuksessa tunnustetaan lakisääteiset seurantajärjestelmät sekä automatisoidut rekisteripohjaiset varmennukset riittäväksi näytöksi riippumattomasta valvonnasta.

6. Yhteenveto ja suositukset

Sääntelyn toimeenpanossa on varmistettava, että direktiivi saavuttaa tavoitteensa viherpesun estämisessä ilman, että se muodostuu esteeksi aidoille ja vaikuttaville ympäristötekoille.

Esitämme, että kuluttaja-asiamiehen ohjeistuksessa ja kansallisessa soveltamisessa luodaan selkeät, suhteutetut ja kevennetyt vaatimustenmukaisuuspolut rekisteröidyille, voittoa tavoittelemattomille ympäristömerkeille. Tällä varmistetaan, että EKOenergian kaltaiset asiantuntijalaatuiseen työhön pohjaavat merkit voivat jatkaa toimintaansa ja kuluttajien opastamista ilman kohtuuttomia ja ennalta-arvaamattomia hallinnollisia kustannuksia.

Lisätietoja:

Ajankohtaista