Viiankiaavan kaivoshankkeen Natura-poikkeuslupa näyttää siirtyvän seuraavalle hallitukselle
–

Ympäristöministeriö tiedotti tänään Sakatin kaivoshankkeen edellyttämän Natura-poikkeuslupahakemuksen käsittelyn aikataulusta. Lapin liiton on täydennettävä kaivoshankkeen vaihemaakuntakaavaa varten jättämäänsä poikkeuslupahakemusta tammikuun 2027 loppuun mennessä, koska Viiankiaavan luontoarvoille aiheutuvien merkittävien haittojen hyvityssuunnitelma ei ollut Lupa- ja valvontaviraston ja Metsähallituksen lausuntojen mukaan riittävä. Sen jälkeen asia menee vielä uudelleen vastuuviranomaisten lausunnoille.
Myös Euroopan komissio on lokakuun alkupuolella pyytänyt täydentäviä tietoja suojelualueelle aiheutuvista heikennyksistä ja niiden korvaamisesta, sekä hankkeen merkityksestä yleisen edun kannalta. Komission lausuntoa poikkeusluvasta odotetaan saatavaksi vasta sen jälkeen, kun ympäristöministeriö on toimittanut kaikki lisäselvitykset lausuntoineen komissiolle.
“Ensimmäisen hyvityssuunnitelman puutteet osoittavat, että korvaamatonta luontoa voi olla mahdotonta korvata. Aikataulu venyy nyt reippaasti ja on hyvin todennäköistä, että Natura-poikkeamispäätös siirtyy seuraavan eli kevään eduskuntavaalien jälkeen muodostettavan hallituksen päätettäväksi. Tämä olisi hyvä asia, vaaditut täydennykset on käsiteltävä huolella, koska lain mukaan suojelualueen heikennykset olisi korvattava täysimääräisesti”, sanoo Luonnonsuojeluliiton puheenjohtaja Hanna Halmeenpää.
“Puolueiden ja poliitikkojen tulee kertoa kantansa Viiankiaavasta kansalaisille ennen vaaleja, sillä Natura-päätöksessä ratkaistaan, voivatko suomalaiset luottaa päättäjiin ja luonnonsuojelulainsäädännön pysyvyyteen ainutlaatuisten luontoarvojen turvaajina”, Halmeenpää jatkaa.
Luonnonsuojeluliitto teetti kesäkuussa kyselyn, jonka mukaan 79 % suomalaisista ei hyväksy kaivostoimintaa luonnonsuojelualueilla. Viiankiaapa on suojeltu kansallisella soidensuojelulailla vuonna 1988 ja EU:n Natura 2000 -ohjelmassa 1998. Natura-poikkeuslupaa voidaan pitää ennakkotapauksena, sillä koskaan aikaisemmin Suomessa ei ole Natura-alueille sallittu kaivostoimintaa. Luonnonsuojeluliitto selvitti tänä syksynä, että kaivosyhtiöilla on vireillä malminetsintää yhteensä 15 Natura-suojelualueella.
“Mikäli kaksi kertaa suojeltu Viiankiaapa voitaisiin ottaa kaivostoimintaan, olisi se vaarallinen esimerkki suojelualueverkostomme muidenkin kohteiden purkamiselle”, sanoo Luonnonsuojeluliiton toiminnanjohtaja Tapani Veistola.
Lisätietoja
- Puheenjohtaja Hanna Halmeenpää, p. 050 5644 122, hanna.halmeenpaa@sll.fi
- Toiminnanjohtaja Tapani Veistola, p. 0400 615 530, tapani.veistola@sll.fi
YM:n tiedote: https://ym.fi/-/ymparistoministerio-pyytaa-lapin-liittoa-taydentamaan-viiankiaavan-natura-poikkeushakemusta.

Tue suomalaisen luonnon suojelua
Tukijoidemme avulla voimme jatkaa vaikuttavaa ja pitkäjänteistä suojelutyötämme suomalaisen luonnon puolustamiseksi.


