Luonnonsuojeluliiton lausunto alueidenkäytön asetusluonnoksesta

Lausunto –

Luonnonsuojeluliiton mielestä alueidenkäyttöä koskeva asetus on oikeansuuntainen ja liitto esitti siihen vielä pieniä parannuksia.
Kuva: Hannu Vallas/vastavalo

Asia: VN/6162/2026

Luonnos valtioneuvoston asetukseksi alueidenkäytöstä

Kommenttinne 1 §:stä, Maakuntakaavan kaavaselostus

On hyvä, että sisältövaatimusten mukaisuus ja suhde saamelaisten oikeuksiin tulee raportoida.

Kommenttinne 2 §:stä, Yleiskaavan kaavaselostus

On hyvä, että sisältövaatimusten mukaisuus ja suhde saamelaisten oikeuksiin tulee raportoida.

Kommenttinne 3 §:stä, Asemakaavan kaavaselostus

On hyvä, että sisältövaatimusten mukaisuus ja suhde saamelaisten oikeuksiin tulee raportoida. Myös VATien toteutuminen on aina tarpeen raportoida.

Kommenttinne 4 §:stä, Kaavojen viranomaisneuvottelut
Muistio on paikallaan.

Kommenttinne 5 §:stä, Hankkeen ympäristövaikutusten arviointiin liittyvä kaavan aloitusvaiheen vuorovaikutus

Yhteismenettely on syytä pitää mahdollisuutena, ei pakollisena.

Kommenttinne 6 §:stä, Hankkeen ympäristövaikutusten arviointiin liittyvä kaavan valmisteluvaiheen vuorovaikutus

Yhteismenettely on syytä pitää mahdollisuutena, ei pakollisena. Metodisesti olisi parempi, että yva-selostus tulisi kuultavaksi aina ennen kaavaehdotusta, koska yvan tulosten pitäisi vaikuttaa kaavaratkaisuun. Yva-selostuksen lausuntokierroksellakin saattaisi tulla vielä esiin tärkeitä näkökohtia, jotka voisivat muuttaa kaavaehdotusta.

Kommenttinne 7 §:stä, Hankkeen ympäristövaikutusten arviointiin liittyvä tiedottaminen

Yhteismenettely on syytä pitää mahdollisuutena, ei pakollisena.

Muita kommentteja luonnoksesta valtioneuvoston asetukseksi alueidenkäytöstä

Yleisesti ottaen asetusluonnoksissakin rinnakkaistekstit helpottaisivat kovasti lausumista, varsinkin tässä tapauksessa missä asioita on siirrelty sinne tänne eri säännöksiin.

Kommenttinne luonnoksesta valtioneuvoston asetukseksi maankäyttö- ja rakennusasetuksen eräiden säännösten kumoamisesta

Ympäristöministerilössä kannattaa vielä tarkastaa, ettei muutoksessa vahingossa jää joku asia säätämättä, kun asioita on siirretty moneen eri säännökseen. Esimerkiksi MRA 42 §:n vuorovaikutus katusuunnitelmista on tarpeellinen, koska katusuunnitelmilla voi olla iso merkitys ympäristöllekin – varsinkin asemakaavojen mennessä yhä yleispiirteisemmiksi. Lisäksi Luonnonsuojeluliitto on huolissaan puistosuunnitelmista, niiden osallistamisesta, vuorovaikutuksesta ja muutoksenhakuoikeudesta, jotka ovat olleet nykysäännöksissä heikot.

Lausunnon laativat

ympäristöoikeuden asiantuntija Satu Keski-Lusa, oikeusneuvonta@sll.fi
toiminnanjohtaja Tapani Veistola, p. 0400 615 530, tapani.veistola@sll.fi

SUOMEN LUONNONSUOJELULIITTO RY
Toimeksi saaneena
Tapani Veistola
toiminnanjohtaja

Ajankohtaista