Etusivu | Ajankohtaista | Luonnonsuojeluliiton kommentti tonnikalojen ym. suojeluun
Luonnonsuojeluliiton kommentti tonnikalojen ym. suojeluun
Lausunto –
Luonnonsuojeluliiton mielestä Suomi voi muistuttaa kalastuksen kestävyydestä myös Itämeren ulkopuolisia alueita koskevissa keskusteluissa.
Kuva: Petteri Hautamaa
EU pohtii kantojaan ICCATin (International Commission for the Conservation of Atlantic Tunas) vuosikokoukseen. Se on kansainvälinen alueellinen kalastusjärjestö, jonka erityisenä tehtävänä on tonnikalojen ja tonnikalojen kaltaisten lajien kestävän kalastuksen edistäminen ja hallinnointi. Edellä mainittujen lajien lisäksi järjestössä käsitellään mm. miekkakaloja ja eri hailajeja koskevia kysymyksiä.
Luonnonsuojeluliitto esitti kalastusasioiden EU-17 -jaostolle Suomen kantaan seuraavaa lisäystä:
”Suomi kannattaa, että kalakantoja hyödynnetään kestävää enimmäistuottoa (Maximum Sustainable Yield, MSY) koskevan EU:n yhteisen kalastuspolitiikan tavoitteiden mukaisesti ja ennalta varautumisen periaatetta noudattaen.”
Luonnonsuojeluliitto kannattaa kaloihin liittyvien EU-tukien muutosta niin, että vähäpäästöisiin kalastusaluksiin siirtymistä sekä merensuojelualueiden ja kalastusrajoitusalueiden suunnittelua voisi tukea nykyistä enemmän.
Luonnonsuojeluliiton lausunto Itämeren kalastusmahdollisuuksista vuodelle 2027
Kun lohta ja silakkaa on aiempaa enemmän, keskustelu Itämeren kalastuskiintiöistä on monia aikaisempia vuosia rauhallisempaa. Luonnonsuojeluliitto esitti kuitenkin varovaisuusperiaatteen mukaisia kantoja eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnalle.
Luonnonsuojeluliitto katsoo, että on äärimmäisen epävarmaa saataisiinko esitetyllä lailla käytännössä riittävästi edistettyä vuonna 2017 tekemämme aloitteemme tavoitetta – eli vapauttaa virtavesiä vaelluskalakantojen elvyttämiseksi. Tästä syystä emme voi kannattaa nykyistä versiota.