Luonnonkukkien päivänä 15.6. ihaillaan harankelloja ja muita luonnonkukkia

Tiedotteet

Yhteispohjoismaista Luonnonkukkien päivää vietetään sunnuntaina 15.6.2025, jolloin Suomen luonnonsuojeluliiton paikallisyhdistykset ja monet muut tahot järjestävät eri puolilla Suomea 71 opastettua kasviretkeä. Ensimmäinen Luonnonkukkien päivän retki on järjestetty Suomessa 15.6.2003. 
Harakankelloja.
Kuva: Keijo Luoto

Luonnonkukkien päivällä on vuosittain vaihtuva teemalaji. Vuoden 2025 teemalajina on harakankello (Campanula patula), joka on yksi Suomen kymmenestä kellolajista. Kellolajit on nimetty eläinten mukaan, tosin harakankellostakin tunnetaan monia kansan käyttämiä nimiä, kuten harakan hattu ja lemmenkukka. Kellokasvien kukat ovat aurinkoisella säällä viistosti ylöspäin, mutta öisin ne nuokkuvat. Kukissa vierailee erityisesti kimalaisia ja perhosia.

Kesä-heinäkuussa kukkivaa harakankelloa tavataan nykyään etenkin niityillä, tienpientareilla ja kesantopelloilla. Laji on kärsinyt niittyjen umpeenkasvusta, mutta on vielä yleinen, mutta ei runsas, ja se esiintyy satunnaisena jopa Pohjois-Suomessa saakka.

”Luonnonkukkien päivän retket kiinnostavat ilahduttavasti vuodesta toiseen, ja moni vapaaehtoinen opas on ollut järjestämässä retkiä jo kahden vuosikymmenen ajan. Ensi vuonna Luonnonkukkien päivä järjestetään 14.6., jolloin teemalajina ovat kielot. Kielo on myös teemapäivän tunnuskasvi”, kertoo Luonnonkukkien päivän koordinaattori Marja Haatanen Suomen luonnonsuojeluliitosta. 

Luonnonkukkien päivän retket ovat maksuttomia, ja ne kestävät kahdesta kolmeen tuntia, vapaaehtoisen oppaan vetämänä. Teemapäivän järjestävät yhteistyössä Suomen luonnonsuojeluliitto ry, Suomen biologian seura Vanamo ry, Societas pro Fauna et Flora Fennica rf, Metsähallitus Luontopalvelut, Luonnontieteellisen keskusmuseon kasvitieteen yksikkö, Suomen ympäristökeskus sekä Biologian ja maantieteen opettajien liitto BMOL ry.

Lue lisää:

Luonnonkukkien päivänä Suomessa järjestettävät retket
Luonnonkukkien päivän historia ja tavoitteet


Kuva:

Harakankello. Kuva: Keijo Luoto/Luonnonsuojeluliitto

Lisätietoja: 

Hannu Klemola, aluepäällikkö, Suomen luonnonsuojeluliiton Varsinais-Suomen piiri, p. 040 372 5301, varsinais-suomi@sll.fi

Marja Haatanen, Luonnonkukkien päivän koordinaattori, Suomen luonnonsuojeluliitto, puh. 040 646 3441, luonnonkukat@sll.fi 

Ajankohtaista