Lausunto asetusluonnoksesta haahkan metsästyksen rajoittamiseksi

Lausunto –

Haahkakannalla menee huonosti. Vähintä mitä ihminen voi tehdä, on että ei metsästä uhanalaista lajia. Luonnonsuojeluliitto esittää, että haahka rauhoitetaan kokonaan kolmeksi vuodeksi. 
Haahkanaaras kivellä.
Kuva: Paul Stevens

Suomen luonnonsuojeluliitto kiittää lausuntopyynnöstä ja Lausuntopalvelun käytöstä sekä toteaa asiasta seuraavaa.

Haahkakannalla menee huonosti. Vähintä mitä ihminen voi tehdä, on että ei metsästä uhanalaista lajia. Luonnonsuojeluliitto esittää, että haahka rauhoitetaan kokonaan kolmeksi vuodeksi.

Toissijaisesti, jos joku haahkan metsästys halutaan kaikesta huolimatta sallia, kestävintä olisi vanhojen koirashaahkojen metsästys syksyllä. Metsästysajaksi sopisi silloin monien muiden merisorsien metsästysajan alusta 1.9. vuoden loppuun. Naaraat tulee silloinkin rauhoittaa.

Nykyinen kesäaikainen koirashaahkojen metsästys voi häiritä muita lintuja niiden herkimpänä pesimäaikana. Asetusesitys kieltää kesäaikaisen koirashaahkojen metsästyksen saarilla ja luodoilla, joilla on naarashaahka poikasineen tai on ruokkilintujen yhdyskunta. Tämä rajaus on kuitenkin riittämätön, koska se jättää muun muassa tiira- ja lokkikoloniat suojatta, muista sorsa- ja kahlaajalinnuista puhumattakaan.

Lisätietoja: toiminnanjohtaja Tapani Veistola, p. 0400 615 530, tapani.veistola@sll.fi

Ajankohtaista