Luento: Kaivos- ja akkuteollisuuden vedenpuhdistus ja niihin liittyvät riskit
Uutiset
–
Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piiri järjesti Rovaniemellä 10.12.2024 luennon, jossa teollisuuden jätevesien käsittelyn asiantuntija ja Ylläksen ystävät ry:n aktiivi Leif Ramm-Schmidt kertoi kaivostoiminnan myötä vesistöön liukenevista raskasmetalleista ja niiden vaikutuksista luontoon. Paikan päälle Rovaniemen kansalaistalolle kokoustila Väärtiin saapui kuusi osallistujaa, ja etänä luentoa seuraavia oli noin 30.
Vesiasioihin perehtyneen kemian diplomi-insinööri Ramm-Schmidtin luento käsitteli monille lappilaisille ajankohtaisia aiheita, kuten esimerkiksi kaivosten vedenpuhdistuksen BAT-tekniikoita eli tämän hetken parhaimpia käyttökelpoisia tekniikoita, sekä niiden valuvikoja. Tämän lisäksi hän kertoi muun muassa natriumsulfaatin talteenotosta akkuteollisuudessa, ksantaatteihin liittyvästä tuoreimmasta tutkimuksesta sekä uraanin talteenotosta ja puhdistuksesta kaivostoiminnan yhteydessä, joka on noussut päivittäiseksi kahvipöytäkeskusteluksi Kaunis Ironin ja Mawsonin Rajapalojen kautta.
Alta voit katsoa luennon piirin YouTube-kanavalta. Videon alta löytyy myös luennon diat.
Kaivos- ja akkuteollisuuden vedenpuhdistus ja niihin liittyvät riskit –luento on osa Suomen Luonnonsuojeluliiton Lapin piirin järjestämää kaivosluentojen sarjaa
Muistutus LeviJaspis kaivoksen yleisten ja yksityisten etujen hakemusta koskien (Tukes)
Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piiri katsoo, että ennen lupamääräyksien asettamista Tukesin on ensin selvitettävä toiminnan laajuus ja aiempien määräysten noudattaminen. Määräyksiä on täsmennettävä Natura-alueen, suojellun lajin pesinnän ja boreaalisen luonnonmetsän turvaamiseksi sekä maastoajon, polttoaineiden käsittelyn ja lupamääräysten säännöllisen tarkistamisen osalta.
Koitelaisen Natura-alueen tarkkailuohjelmaan esitetyt uudet pohjavesipisteet, kasvillisuuden kontrollilinjat ja Satojärven tarkkailun täydennykset ovat tarpeellisia, mutta suunnitelma ei vielä vastaa kaikkiin viranomaisen toteamiin tietopuutteisiin. Ohjelmaa tulee täydentää mm. pohjavesimallinnuksen, kasvillisuusseurannan ja maa-ainestenoton vaikutusten osalta.
Lausunto: Sakatin asemakaavoitusta ei tule edistää
Sakatin kaivosalueen asemakaavoitusta ei tule edistää, koska hanke sijoittuisi Viiankiaavan Natura 2000 -alueelle ja soidensuojelualueelle ja niiden välittömään vaikutuspiiriin. Kaivostoimintaa ei voida yhteensovittaa alueen lakisääteisten suojeluarvojen kanssa, eikä kaksinkertaisesti suojellun alueen luonnonarvoja saa kaavoituksella heikentää.