Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Pohjois-Savon piiri Kuopion Luonnon Ystäväin Yhdistys

Kuopio
Navigaatio päälle/pois

Pohjois-Savon sieniseurassa (perustettu 1982), 2018 alkaen Savon Sieniseurassa, on jäseniä sadan kieppeillä. Seuran toiminta-alueeseen kuuluvat Kuopion ympäristön kunnat, eteläisin jäsenemme asuu Mikkelissä ja pohjoisin Iisalmessa.

Olitpa vasta-alkaja tai pitemmälle ehtinyt sieniharrastaja tai -ammattilainen, tervetuloa mukaan toimintaan ja tapaamaan samanhenkisiä ihmisiä. Voit hyvin ottaa yhteyttä esim. sienentunnistuksen merkeissä tai tulla mukaan sieniretkellemme, jossa tapaat helposti muita jäseniämme.

Voit liittyä Savon Sieniseuraan KLYY:n jäsenmaksusivujen kautta https://www.sll.fi/kuopio/liity/

 

Savon Sieniseuran hallitus 2019:

Hallituksen puheenjohtaja: Jaana Kaikkonen, jati.kaikkonen (at) gmail.com  050 467 3914,  Kuopio

Hallituksen jäsen: Helena Karhunen, helena.karhunen (at) pp.inet.fi, 0400 208 875,  Suonenjoki

Hallituksen jäsen, Minna Piiroinen

Hallituksen jäsen, neuvontavastaava: Laila Mujunen, laila.mujunen (at) dnainternet.net, 040 – 745 7881, Kuopio

Hallituksen varajäsen:  Matleena Pulkkinen, matleena.pulkkinen (at) gmail.com, 050 – 594 3681, Mikkeli

Hallituksen varajäsen: Kirsti Eskelinen, kirstieskelinen27 (at) gmail.com, 040-548 6362, Suonenjoki

Sienineuvojat, Pohjois- Savo                                                                                                                   

Sienineuvoja   Eeva Heikkinen, heikkineneevaliisa40 (at) gmail.com, 0400-565 981 Suonenjoki

Keruutuotetarkastaja Kirsti Eskelinen, kirstieskelinen27 (at) gmail.com, 040-548 6362 Suonenjoki

Sienineuvoja   Aino Eskelinen, aino.eskelinen@suomi24.fi, 040-5912 113 Kuopio

Sienineuvoja   Riitta Liikka,     040-7591 059   Kuopio

Sienineuvoja   Ireene Hartikainen, ireene.hartikainen @gmail.com, 050 3088 479 Kuopio

Sienineuvoja   Tuula Junnikkala,  junnikkala.tuula (at) gmail.com, 050-3510 385  Kuopio

Sienineuvoja   Mari Wikholm, mari.wikholm (at) kuopio.fi, 044 718 1543    Kuopio

Keruutuotetarkastaja  Matleena Pulkkinen, matleena.pulkkinen (at) gmail.com, 050 – 594 3681 Mikkeli

Sienineuvoja   Juha Ahola, juhaahola1 (at) gmail.com, 043 – 200 5025 Kuopio

Sienineuvoja   Laila Mujunen, laila.mujunen (at) dnainternet.net, 040 – 745 7881 Kuopio

 

Savon Sieniseuran tavoitteena on sienten tuntemuksen lisääminen ja niiden hyötykäytön edistäminen sekä sieniluonnon suojelu osana luonnon monimuotoisuutta. Tarkoituksensa toteuttamiseksi yhdistys tiedottaa sekä järjestää koulutusta, retkiä ja muita tilaisuuksia yksin ja yhdessä samaan tavoitteeseen pyrkivien toimijoiden kanssa.

 

KLYY:n JAOSTOT

Kuopion Luonnon Ystäväin Yhdistyksessä on viisi jaostoa.

Lue lisää