Suomen ja Ruotsin rajavesistö uhan alla – Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piiri ja kalataloustoimijat valittivat Kaunis Ironin kaivoslaajennuksesta Ruotsin korkeimpaan oikeuteen
–
Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piiri on hakenut valituslupaa ja jättänyt valituksen 10.6.2025 Ruotsin korkeimpaan oikeuteen yhdessä Tornion-Muonionjoen ja rannikkoseudun kalatalousalueen, Äkäslompolon Osakaskunnan ja Kolarin Vesialueen Osakaskunnan kanssa. Heidän asianajajanaan on toiminut Sakari Niemelä Ympäristölaki Oy:stä. Valitus koskee Ruotsin Svean hovioikeuden päätöstä, joka sallii Kaunis Iron AB:n kaivostoiminnan jatkamisen ja laajentamisen Pajalan kunnassa.
Valittajat katsovat, että kaivostoiminta vaarantaa Tornion-Muonionjoen vesistön ja rikkoo kansainvälisiä velvoitteita. Svean hovioikeus ei myöntänyt Kaunis Iron AB:lle toimeenpanolupaa, joten yhtiö ei voi käynnistää laajennusta ennen kuin valituslupahakemus on käsitelty.
Mahdollisuus osallistua päätöksentekoon vaarantui
“Suomenkielisen käännöksen valmistuminen viime tingassa kaventaa merkittävästi kansalaisten mahdollisuutta osallistua päätöksentekoon. Käännös toimitettiin vasta 30.5., jolloin yli puolet valitusajasta oli jo kulunut.”, moittii Saara Laivamaa, Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piirin puheenjohtaja.
Svean hovioikeuden maa- ja ympäristöylioikeus päätti 13.5.2025 antamassaan ratkaisussa (M 14695-22) pääosin pitää voimassa alempien oikeusasteiden päätöksen Kaunis Iron AB:n hakemasta ympäristöluvasta tarkoitusta varten. Lapin ELY-keskus ei valittanut päätöksestä, minkä seurauksena luonnonsuojelujärjestön, kalatalousalueen ja osakaskuntien valitus on ainoa mahdollisuus vaikuttaa Suomen puolella päätökseen, joka uhkaa rajavesistöä. Valituksessa esitettiin, että asian lopputulos Svean hovioikeuden maa- ja ympäristöylioikeudessa perustuu keskeisiltä osin laissa tarkoitettuun ilmeisen törkeään huomiotta jättämiseen ja törkeään virheeseen. Ruotsin puolella Gabna Sameby on hakenut valituslupaa.
Ympäristövaikutukset ulottuvat Suomeen
Kaivostoiminnan jatkuminen ja laajennus Tapulin, Palotievan ja Sahavaaran alueilla Pajalassa aiheuttaisi valittajien mukaan merkittäviä ympäristövaikutuksia myös Suomen puolelle, erityisesti Tornion-Muonionjoen vesistöalueelle. Tämä vaarantaisi myös Natura 2000 -alueiden luontoarvot ja uhanalaiset vaelluskalakannat.
“Aiemman valituksen ansiosta ainoastaan ksantaatin kuukausittaisen keskiarvon päästörajaa tiukennettiin hieman. Sen sijaan Svean hovioikeus hylkäsi vaatimukset kattavammasta jätevedenpuhdistuksesta sekä ympäristölle haitallisten aineiden tiukoista raja-arvoista. Ksantaatinkaan osalta muutos ei ole riittävä, koska ksantaatit ovat hyvin myrkyllisiä vesieliöille ja niiden haitallisuus korostuu kylmissä arktisissa vesissä, joissa hidas hajoaminen lisää niiden kertyvyyttä ja haitallisuutta.”, toteaa Leif Ramm-Schmidt (DI), joka toimi Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piirin asiantuntijana asiassa.
Asialla suuri ekologinen, kulttuurinen ja taloudellinen merkitys
Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piiri ilmaisee erityisen huolensa siitä, että Ruotsin tuomioistuimet eivät ole osallistaneet riittävällä tavalla Suomen viranomaisia päätöksenteossa. Espoon sopimuksen (Valtioiden rajat ylittävien ympäristövaikutusten arviointia koskeva yleissopimus) ja EU:n YVA-direktiivin vaatimuksia rajat ylittävästä ympäristövaikutusten arvioinnista ei ole noudatettu asianmukaisesti, eikä suomalaisten osallistumista päätöksentekoon ole turvattu.
“Kaivostoiminnan laajentaminen aiheuttaisi ravinne-, raskasmetalli- ja kemikaalipäästöjä Muonionjokeen ja edelleen Tornionjokeen. Tämä uhkaa merkittävästi vaelluskalakantoja ja muita vesieliöitä. Asialla on suuri ekologinen, kulttuurinen ja myös taloudellinen merkitys.”, päättää Leif Ramm-Schmidt.
Lisätiedot:
Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piiri
puheenjohtaja Saara Laivamaa
saara.laivamaa@gmail.com
+358468107744
Päästöihin ym. liittyvissä kysymyksissä asiantuntija Leif Ramm-Schmidt (DI)
leif@rsconsulting.fi
+358400435745