Retki

13. – 15.8.2025

Mielenkiintoinen Utön saari

Luonnoltaan kaunis ja karu, idyllinen Utön saari 13.–15.8.

Helppo tapa kokea mielenkiintoinen Utö: nouset linja-autoon ja nautit. | Tauko ajomatkalla mennen tullen. | Majoitus Utössä.

Helsy vie sinut kaukana ulkomerellä sijaitsevalle, idylliselle Utön saarelle elokuussa. Tämä Suomen eteläisin asuttu, omintakeinen saari tunnetaan muun muassa majakastaan, linnustostaan ja luotsitoiminnasta. Meriluonto on kaunista ja karua. Näköala avautuu horisonttiin, vain muutama saari on näkyvissä.

Utön linnake sekä majakka- ja luotsiyhdyskunta ovat valtakunnallisesti merkittävää rakennettua kulttuuriympäristöä. Saarella on ravintola ja kauppa ja siellä toimii Puolustusvoimat. Siksi Utössä on myös on pääsy kielletty -alueita.

Ohjelma, aikataulu ja majoitus

Näemme opastetusti muun muassa saaren maamerkin, majakan, sekä rukoushuoneen. Tutustumme saaristoluontoon ja kuulemme tarinoita elämästä Utössä ennen ja nyt, merenkulusta haaksirikkoineen sekä sotilashistoriaa.

Matkareittimme:
Helsinki > Nauvo, Pärnäinen: linja-automatkan kesto taukoineen noin neljä tuntia.
Nauvo, Pärnäinen > Utö: merimatka neljästä viiteen tuntia, ruokailu- ja kahvittelumahdollisuus.
Sama takaisinpäin: paluumatkamme alkaa 15.8. aamulla.

Majoitus on Utö Havshotellin pää- ja sivurakennuksissa. Hotellin ravintola toivoo ryhmäruokailuista ennakkoilmoitusta: tulemme siksi kysymään osallistujilta kiinnostusta ateriointiin.

Matkan hinta ja osallistuminen

Helsyn ja muiden Suomen luonnonsuojeluliiton sekä Natur och Miljön jäsenyhdistysten jäsenille matka tulee olemaan edullisempi kuin muille. Hintahaarukka on 250–300 euroa. Toteutuminen edellyttää vähintään 30 osallistujaa, paikkoja on rajoitetusti.

Ilmoittautuminen

Ilmoittautuminen alkaa tällä sivulla 26.4. kello 10. Tapahtuma on täynnä.

Järjestelmämme ei välttämättä heti kerro, mahduitko mukaan. Lähetämme myöhemmin sekä matkalle pääseville että jonoon jääneille sähköpostiviestin, josta tilanne selviää.

Huomaathan!

Koska Utö-yhteysaluksen kesäaikataulua ei ole vielä julkistettu, tarkka aikataulu on avoin. Näillä näkymin lähdemme 13.8. aikaisin aamulla Helsingistä ja palaamme 15.8. iltapäivällä / myöhään iltapäivällä. Tapahtumatiedoissa näkyvät kellonajat ovat toistaiseksi suuntaa antavia kuten matkan hintakin. Päivitämme ne ja matkaohjelman, kun kesän lautta-aikataulu on julkistettu ja matkan kaikki yksityiskohdat ovat varmistuneet.

Utön majakka. Kuva: Helena Jäntti.

Tapahtumakuva: Wikipedia, käyttöoikeuslisenssi CC BY 2.5 (kuvaa rajattu), majakkakuva: Helena Jäntti.

Päivitetty 25.4.2025.

Tapahtuman tiedot

Helsinki – Utö – Helsinki

Tapahtuma-aika

13.8.2025 klo 07:00 – 15.8.2025 klo 18:00

Järjestävä yhdistys

Helsingin luonnonsuojeluyhdistys ry (Helsy)

Annemarje Salonen

0500 415 528

annemarje.salonen@gmail.com

Mirja Reijonen

050 1420

reijonenmirja@gmail.com

Lisätiedot

Tietoa Utöstä | Wikipedia