–
–
19.10.2025
Maisemapäivän etkot Haagan Riistavuorenpuistossa

Tervetuloa maisemakävelylle kansainvälisen maisemapäivän kunniaksi.
Varsinainen kansainvälinen maisemapäivä on maanantai 20.10. Helsy järjestää kuitenkin etkot sunnuntaina 19.10. kello 15.30–17.00.
Kokoonnumme kello 15.30 pikaratikka 15:n pysäkin tuntumassa Eliel Saarisen tiellä Riistavuorenpuiston eteläpäässä.
Pysäkki on Vihdintie (H0747) Itäkeskuksesta tultaessa. Ks. Reittiopas.
U- tai P-junalla Rautatieasemalta, jolloin kävelyä 650 m.
Bussit mm. 345, 300, 200
Riistavuorenpuistossa kävellään ulkoiluteitä pitkin, mutta kiivetään myös näköalakalliolle.
Varusteet sään mukaan. Pieni tihkusade ei estä kävelyä, mutta jatkuva sade tai myrsky siirtää kävelyn. Varapäivästä ilmoitetaan Helsyn tapahtumakalenterissa ja Facebookissa.
Retki on vapaa kaikille, eikä tarvitse ilmoittautua.
Kansainvälisen maisemapäivän tarkoituksena on kiinnittää huomiota maisemien merkitykseen osana kulttuuriperintöä, identiteettiä, hyvinvointia ja elinympäristön laatua.
Maisemapäivän taustalla oleva Euroopan neuvoston maisemayleissopimus kannustaa kaikkia osallistumaan maisemien tarkasteluun ja niitä koskevaan päätöksentekoon.
Haagan Riistavuorenpuistoon kohdistuvaan kaavamuutosprosessiin voit tutustua Helsingin kaupungin Suunnitelmat kartalla -palvelussa. Anna hakusanaksi Riistavuorenpuisto. Puistoon on suunniteltu 2 500 asukkaan kerrostaloalue. – Kävelyn aikana kuulemme, mikä on kaavoituksen tilanne tällä hetkellä.
Ks. myös Länsi-Haagan asemakaavan muutoksen Selostus
Kuva: Aki Eerikäinen
Päivitetty 2.10.2025 MR
Tapahtuman tiedot
Haaga, Riistavuorenpuisto, Eliel Saarisentie
Tapahtuma-aika
19.10.2025 klo 15:30-17:00
Järjestävä yhdistys
Helsingin luonnonsuojeluyhdistys ry (Helsy)
Mirja Reijonen
050 1420
reijonenmirja@gmail.com
Lisätiedot
Retkelle ei tarvitse ilmoittautua