Kannanotto kaupunkiympäristölautakunnalle Matokalliota koskeviin aloitteisiin

Lausunnot ja kannanotot

Helsingin luonnonsuojeluyhdistys lähetti Helsingin kaupunkiympäristölautakunnalle 11.9.2025 kannanoton Matokalliota koskeviin valtuustoaloitteisiin.

Kuva: Olli Manninen

Lähetimme Helsingin kaupunkiympäristölautakunnalle 11.9.2025 kannanoton Matokalliota koskeviin valtuustoaloitteisiin.

Hyvät kaupunkiympäristölautakunnan jäsenet ja varajäsenet,

Kaupunkiympäristölautakunnan pöydällä on tällä hetkellä lausunto kaupunginhallitukselle valtuutettu Outi Alanko-Kahiluodon ym. sekä valtuutettu Jenni Hjeltin ym. valtuustoaloitteista, jotka koskevat Matokallion metsä- ja kallioalueen suojelemista. Esittelijän pohjaesityksessä vastaukseksi aloitteisiin jätetään auki mahdollisuus liikuntarakennusten sijoittamiseen Matokallion alueelle. 

Helsingin luonnonsuojeluyhdistys vastustaa liikuntarakennusten sijoittamista alueelle ja vaatii Matokallion luonnon säilyttämistä sekä alueen asemaakaavan muuttamista. Nykyinen vuodelta 2006 oleva asemakaava on tehty aikana kun ei vielä täysin ymmärretty lähiluonnon arvoa kaupunkilaisille sekä luontokadon vakavuutta, ja se on siten auttamattomasti vanhentunut.

Matokallion alueen kohtalosta on käyty pitkä taistelu, sillä alueelle kaavailtiin aikaisemmin jääurheilukeskuksen sijoittamista. Alueiden asukkaat ja ympäristöjärjestöt vastustivat Matokallion metsä- ja kallioluonnon tuhoamista. Vuonna 2023 kaupunki osoitti jääurheilukeskukselle toisen tontin Roihupellon alueella, minkä seurauksena silloinen uhka Matokalliolle poistui.

Tutkimuksissa on todettu, että kävellen tavoitettavat metsät ja muu luonto ovat tärkeimpiä niille, joilla ei ole mahdollisuutta lähteä luontoon muualle. Tämä koskee ennen muuta lapsia ja vanhuksia. 3-30-300-periaatteen mukaan jokaisen tulisi voida nähdä vähintään kolme puuta asunnostaan, jokaisella asuinalueella tulisi olla vähintään 30 % latvuspeittävyys ja monipuoliselle viheralueelle tulisi olla enintään 300 m matka. Cocarbon-tutkimushankkeen latvuspeittokartan mukaan Matokalliota ympäröivissä kortteleissa on huomattavan matala latvuspeittävyys kun taas Matokallio loistaa korkean latvuspeiton alueena. Matokallion metsällä on siten tärkeä merkitys riittävän latvuspeiton saavuttamisessa Puotinharjun, Roihupellon ja Myllypuron alueilla. Matokallio on Puotinharjun sekä sen koulujen ja päiväkotien ainoa, kohtuullisen kävelymatkan päässä sijaitseva lähimetsä. Ympäristökasvatus on tärkeä osa luonnonsuojelua ja kaikkien lasten tulee saada tutustua luontoon ja oppia luonnosta. 

Matokallion alueelle on Helsingin luontotietojärjestelmässä merkitty arvoluokan I kääpä- ja orvakkokohde (hyvin arvokas kääpäalue). Alueella on havaintoja 38 indikaattorilistan kääpä- ja orvakkolajista, joiden joukossa on kaksi alueellisesti uhanalaista ja viisi silmälläpidettävää lajia. Runsas kääpälajisto on indikaattori sille, että metsällä on muitakin vanhan ja monimuotoisen metsän arvoja. Asiantuntijat ovat todenneet Matokallion täyttävän METSO-kriteerit, vaikka jostain syystä tonttia ei ole kirjattu METSO-metsäksi Helsingin luontotietojärjestelmässä. Heti Matokallion pohjoispuolella sijaitsee siihen kiinteästi liittyvä Myllypuron arvokas metsäkohde (M37/13_r), joka on luokiteltu luokan II METSO-metsäksi. 

Metsäalue, joka käsittää Matokallion ja sen ympärillä kasvavat metsät, on poikittaisen metsäverkostoyhteyden ydinmetsää. Verkostoyhteys kulkee Viikki–Kivikko-vihersormen ja Mustavuoren välillä. Liikuntarakennusten rakentaminen alueelle heikentäisi metsäverkostoa ja siten heikentäisi myös muiden Itä-Helsingin metsien luonnontilaa.

Kaupunkiympäristölautakunnan on nyt syytä lopettaa epävarmuus Matokallion tulevaisuudesta esittämällä, että alueen kaavaa muutetaan niin, että Matokallion nykyinen urheilua palvelivien rakennusten rakennusten korttelialueen (YU) merkintä korvataan lähivirkistys(VL)- tai luonnonsuojelu(SL)-merkinnällä. Matokallion arvokkaan luonnon säilymisen kannalta paras vaihtoehto olisi suojella alue luonnonsuojelualueena. Mikäli Puotinharjun alueella on tarvetta uusille liikuntarakennuksille, on niille syytä etsiä tilaa jo rakennetuilta alueilta kuten Roihupellon teollisuusalueelta.

Helsingissä 11.9.2025

Eeva Rantala

puheenjohtaja

Helsingin luonnonsuojeluyhdistys ry

Anders Backström

järjestösihteeri

Helsingin luonnonsuojeluyhdistys ry

Ajankohtaista