Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Uudenmaan piiri

Uusimaa
Navigaatio päälle/pois

Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan piirin muodostavat 22 paikallista luonnon- ja ympäristönsuojeluyhdistystä. Yhdistykset järjestävät retkiä, talkoita ja muita tapahtumia sekä vaikuttavat paikallisiin suojelu- ja ympäristöasioihin.

Uudenmaan piirin toimialue ulottuu Uudenmaan maakunnnan lisäksi Päijät-Hämeen ja Kanta-Hämeen maakuntiin, joista Uudenmaan piiriin kuuluvat Hausjärvi, Loppi ja Riihimäki (Riihimäen ja Lopen yhdistykset) sekä Orimattila (Itä-Uudenmaan yhdistyksen toimialuetta).

Yhdistysten toiminnasta saat lisätietoja suoraan yhdistyksistä (klikkaa linkkiä yhdistyksen nimen kohdalta) tai Uudenmaan piirin toimistosta:p. 044 258 0598 tai  uusimaa (at) sll.fi

(HUOM! jätä tyhjät välit pois sähköpostiosoitteista)

Espoon ympäristöyhdistys – Esbo miljöförening

pj. Anni Simola, sähköposti: espoo (a) sll.fi   facebook-sivu/Espoo

Grankulla miljöförening – Kauniaisten ympäristöyhdistys

kauniainen.grani (a) sll.fi  facebook-sivu/Grankulla-Kauniainen

Hangon ympäristöyhdistys – Hangö miljöförening

pj. Astrid Lindström, hanko (a) sll.fi  tai astrid.lindstrom (a) brev.fi  facebook-sivu/Hanko

Helsingin luonnonsuojeluyhdistys

pj. Antti Halkka,  järjestösihteeri Aapo Salmela, helsy (a) sll.fi    järjestösihteerin puh. 050 3011 633,  facebook-sivu/Helsinki

Hyvinkään ympäristönsuojeluyhdistys

pj. Tuija Lahtinen, tuija.kaarina.lahtinen (a) gmail.com  tai Tero Malinen, tero.malinen (a) sll.fi      facebook-sivu/Hyvinkää

Inkoon-Siuntion ympäristöyhdistys

pj. Vappu Heikkinen, 050 589 1015, vappu.heikkinen (a) gmail.com tai  inkoo-siuntio (a) sll.fi

https://www.facebook.com/groups/206439919388947/

Itä-Uudenmaan luonnon- ja ympäristönsuojeluyhdistys

pj. Jyrki Ikonen,  sll.iuly (a) gmail.com   facebook-sivu/Itä-Uusimaa

Karkkilan luonnonsuojeluyhdistys

pj. Tina Mattsson, p. 050 383 9087, tinam (a) luukku.com

Keravan ympäristönsuojeluyhdistys

pj.  Marju Kortemäki, kerava (a) sll.fi   facebook-sivu/Kerava

Kirkkonummen ympäristöyhdistys – Kyrkslätts miljöförening

pj. Laura Räsänen, p. 050 4389795,  laura.rasanen (a) sll.fi

https://www.facebook.com/sll.kirkkonummi/

https://www.facebook.com/groups/206439919388947/ Inkoo-Siuntion yhdistyksen kanssa yhteinen ryhmä

Lohjan seudun ympäristöyhdistys

pj. Esa Lehtinen, p. 040 532 8830,  esa.lehtinen (a) virho.fi     facebook-sivu/Lohja

Lopen luonnonystävät

pj. Marjo Viitanen, p. 040 5844191,  marjo (a) marjoviitanen.fi    facebook-sivu/Loppi

Mäntsälän luonnonsuojeluyhdistys

pj.  Elina Vuori,  elina.vuori (a) pp1.inet.fi   facebook-sivu/Mäntsälä

Nurmijärven Luonto

varapj. Jouni Lepistö,  info (a) nurmijarvenluonto.fi  facebook-sivu/Nurmijärvi

Raseborgs Natur Raaseporin Luonto

pj. Solja Kvarnström, raasepori (a) sll.fi   facebook-sivu/Raseborg-Raasepori

Riihimäen seudun luonnonsuojeluyhdistys

pj. Harri Heinonen, heinosen.harri (a) gmail.com  tai  rsly (a) sll.fi   facebook-sivu/Riihimäki

Sipoon Luonnonsuojelijat – Sibbo Naturskyddare

pj. Anders Albrecht, anders.albrecht (a) kolumbus.fi  ja siht. Heidi Lyytikäinen, heidi.lyytikainen (a) gmail.com   facebook-sivu/Sipoo-SIbbo

Suomen luonnonsuojeluliiton Vantaan yhdistys ry

pj. Kimmo Jääskeläinen,   vantaa (a) sll.fi

Suomen luonnonsuojeluliitto Järvenpää

jarvenpaa (a) sll.fi   facebook-sivu/Järvenpää

Suomen luonnonsuojeluliitto Tuusulan yhdistys ry

pj. Laura Kujansuu,  tuusula (a) sll.fi   facebook-sivu/Tuusula

Svartbäckinseudun luonnonsuojeluyhdistys – Svartbäckbygdens naturskyddsförening

pj. Anne Osmala, anne.osmala (a) hotmail.com, p. 040 5828380, facebook-sivu/Svartbäck

Vihdin luonto

pj. Heidi Nieminen, etu.suku (a) pau.fi,  Merja Rytkönen rytkonen.merja (a) gmail.com   facebook-sivu/Vihti