Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Uudenmaan piiri

Uusimaa
Navigaatio päälle/pois

Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan piirin muodostaa 22 paikallista luonnon- ja ympäristönsuojeluyhdistystä. Yhdistykset järjestävät retkiä, talkoita ja muita tapahtumia sekä vaikuttavat paikallisiin suojelu- ja ympäristöasioihin.

Uudenmaan piirin toimialue ulottuu Päijät-Hämeen ja Kanta-Hämeen maakuntiin, joista Uudenmaan piiriin kuuluvat Hausjärvi, Loppi ja Riihimäki (Riihimäen ja Lopen yhdistykset) sekä Orimattila (Itä-Uudenmaan yhdistys).

Yhdistysten toiminnasta saat lisätietoja suoraan yhdistyksistä (klikkaa linkkiä yhdistyksen nimen kohdalta) tai Uudenmaan piirin toimistosta:p. 044 258 0598 tai  uusimaa(at)sll.fi

 

Espoon ympäristöyhdistys – Esbo miljöförening

pj. Virpi Sahi, sähköposti: espoo(a)sll.fi, facebook-sivu/Espoo

 

Grankulla miljöförening – Kauniaisten ympäristöyhdistys

Camilla Sederholm, camilla.sederholm(at) gmail.com, yhteyshenkilönä toimii Margarita Hidén, mahiden3(a)gmail.com, p.050-5360515, facebook-sivu/Grankulla-Kauniainen

 

Hangon ympäristöyhdistys – Hangö miljöförening

pj. Astrid Lindström, astrid.lindstrom(at)brev.fi, facebook-sivu/Hanko

 

Helsingin luonnonsuojeluyhdistys

pj. Mika Välipirtti mika.valipirtti(at)gmail.com, helsy(a)sll.fi ja puh. 050 3011 633,  facebook-sivu/Helsinki

 

Hyvinkään ympäristönsuojeluyhdistys

pj. Tuija Lahtinen, tuija.kaarina.lahtinen(at)gmail.com, facebook-sivu/Hyvinkää

 

Inkoon-Siuntion ympäristöyhdistys

pj. Vappu Heikkinen, 050 589 1015, vappu.heikkinen(at)gmail.com

 

Itä-Uudenmaan luonnon- ja ympäristönsuojeluyhdistys

pj. Jyrki Ikonen, sähköposti: jyrki.ikonen(at)norwood.fi, facebook-sivu/Itä-Uusimaa

 

Karkkilan luonnonsuojeluyhdistys

pj. Tina Mattsson, p. 050 383 9087, tinam(at)luukku.com

 

Keravan ympäristönsuojeluyhdistys

pj. Kristiina Savonsaari, kristiina.t(at)suomi24.fi, p. 040 749 2686, facebook-sivu/Kerava

 

Kirkkonummen ympäristöyhdistys – Kyrkslätts miljöförening

pj. Laura Räsänen, laura.rasanen(at)kotikone.fi, p. 050 4389795, https://www.facebook.com/sll.kirkkonummi

 

Lohjan seudun ympäristöyhdistys

pj. Esa Lehtinen, esa.lehtinen(at)ely-keskus.fi, p. 040 532 8830,  facebook-sivu/Lohja

 

Lopen luonnonystävät

pj. Marjo Viitanen, marjo(at)marjoviitanen.fi, p. 040 5844191, facebook-sivu/Loppi

 

Mäntsälän luonnonsuojeluyhdistys

pj. Olli Elo, olli.elo(at)msoynet.com, p. 040 504 5446, facebook-sivu/Mäntsälä

 

Nurmijärven Luonto

pj. Selen Raiskila, sraiskila(at)live.com, facebook-sivu/Nurmijärvi

 

Raseborgs Natur och Miljö Raaseporin Luonto ja Ympäristö

pj. Olli Borg, raseborgsnom(at)gmail.com, facebook-sivu/Raseborg-Raasepori

 

Riihimäen seudun luonnonsuojeluyhdistys

pj. Harri Heinonen, heinosen.harri(at)gmail.com, p. puh. 040 759 9908, facebook-sivu/Riihimäki

 

Sipoon Luonnonsuojelijat – Sibbo Naturskyddare

puheenjohtaja Anders Albrecht, anders.albrecht(at)kolumbus.fi  ja sihteeri Heidi Lyytikäinen, heidi.lyytikainen(at)gmail.com, p. 050-4131837, facebook-sivu/Sipoo-SIbbo

 

Suomen luonnonsuojeluliiton Vantaan yhdistys ry

sllvantaa(at)gmail.com tai pj. Kimmo Jääskeläinen, jaaskimmo(at)gmail.com

 

Suomen luonnonsuojeluliitto Tuusulan yhdistys ry

pj. Tiina Järvenkylä, sll.tuusula(at)gmail.com, facebook-sivu/Tuusula

 

Suomen luonnonsuojeluliitto Järvenpää

pj. Heta Rinta-Pollari, sähköposti: info(at)jympy.fi, facebook-sivu/Järvenpää

 

Svartbäckinseudun luonnonsuojeluyhdistys – Svartbäckbygdens naturskyddsförening

pj. Anne Osmala
anne.osmala(at)hotmail.com, p. 040 5828380, facebook-sivu/Svartbäck

 

Vihdin luonto

pj. Katrin Aia, katrinaia23 (at) gmail.com, sihteeri Merja Rytkönen rytkonen.merja(at)gmail.com, facebook-sivu/Vihti