Tuuskodon asemakaavamuutoksen ehdotuksessa on melko hyvin huomioitu luontoselvityksissä havaitut arvot luo-alueina, mutta niitä koskevat kaavamääräykset ovat riittämättömiä eivätkä turvaa alueiden luontoarvoja. Venesataman rajausta on pienennettävä siten, että arvokkaat luontokohteet rajataan venesataman ulkopuolelle.
LAUSUNTO 23.2.2026
Tuusulan kunta
Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan piiri ry
ASIA: Lausunto Tuusulan Tuuskodon asemakaavamuutoksen ehdotuksesta, kaava nro. 3562
Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan piiri kiittää lausuntopyynnöstä ja pahoittelee lausunnon toimittamista pyydetyn kellonajan 16.00 jälkeen. Toivomme, että lausuntomme tulee tästä huolimatta huomioiduksi.
Tuuskodon asemakaavamuutoksen ehdotuksessa on melko hyvin huomioitu luontoselvityksissä havaitut arvot luo-alueina, mutta luo-alueita koskevat kaavamääräykset ovat riittämättömiä eivätkä turvaa alueiden luontoarvoja. Luo-alueiden kaavamääräykseen on kirjattava selkeästi luontoarvojen heikentämiskielto. Hakkuut tulisi sallia vain turvallisuusperusteilla.
Venesataman rajausta on pienennettävä siten, että arvokkaat rantalehdot ja -luhdat sekä viitasammakoiden lisääntymis- ja levähdyspaikka rajataan venesataman ulkopuolelle. Karttakuvaan alla on merkitty punaisilla rasteilla alueet, jotka on poistettava venesataman rajauksesta.
Yhteystiedot: Lauri Kajander, erityisasiantuntija, p. 045 114 0088, uusimaa@sll.fi
Lausunto Tuusulan Sammontakojantie I asemakaavan ehdotuksesta (”Kehä IV”)
Kaavaehdotuksessa suunnitellaan laajaa ja merkittävää maankäytön muutosta Vantaanjoen valuma-alueelle. Kaava sisältää valuma-alueen muutosten lisäksi myös suoraan Huhtarinpuroon ja -noroon kohdistuvia muutoksia, jotka muuttavat valumaveden laatua ja lisäävät mm. ravinne-, kiintoaines- ja muuta haitta-ainekuormitusta. Puro laskee Tuusulanjokeen, joka puolestaan yhdistyy vähän myöhemmin Vantaanjokeen, joka on suojeltu osana Natura-2000 -verkostoa.
Lausunto Porvoon keskeisten kaupunkialueiden osayleiskaavan luonnoksesta
Rakentamisen ohjaamista arvokkaille luontoalueille on enimmäkseen onnistuneesti vältetty, mikä on hyvä lähtökohta. Kehitettävääkin kuitenkin löytyy. Suurin ongelma luonnon kannalta on keskustan itäpuolelle metsäalueelle suunniteltu ohitustie ja siihen kytkeytyvät uuden asuinalueet.
Sipoon Söderkullan kaavarunkoehdotuksessa on joitakin parannuksia alueen aikaisempiin suunnitelmiin verrattuna, mutta edelleen on myös puutteita luontoarvojen huomioinnissa, lähivirkistysalueiden määrässä ja luontoselvitystiedon huomioinnissa.