Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Pirkanmaan piiri Nokian yhdistys

Nokia
Navigaatio päälle/pois

Nokialaiset työmyyrät palkittiin!

SLL Nokia
SLL Nokia

Luonnonsuojeluliiton glögitilaisuudessa perjantaina 14.12.2018 muistettiin ansioituneita luonnonsuojelijoita. Vuoden paikallisyhdistykseksi nimettiin Nokian yhdistys. Liiton hallituksen tekemää päätöstä perusteltiin mm. aktiivisella ja monipuolisella toiminnallamme. Tapahtumissamme tavoitamme hyvin sekä jäseniämme että ulkopuolisia. Retkiä ja muita tapahtumia on säännöllisesti järjestämässä myös yhdistyksemme yhteydessä toimiva Nokian Lintukoulu.

Huomionosoituksen ottivat Helsingissä vastaan yhdistyksen sihteeri Kaija Helle sekä hallituksen jäsenet Kaarina Davis ja Marko Jaakkola.

Viime aikoina on tehty paljon työtä jäsenmäärän vahvistamisen eteen. On laadittu mm. oma esite ja julkaistu myös laajempi lehti. Vuoden 2018 aikana uusia jäseniä on saatu 20, mikä tarkoittaa noin parikymmenen prosentin lisäystä. Tottakai pidämme myös aktiivisesti esillä luonnonsuojelua nokialaisessa keskustelussa. Viime aikoina on kiinnitetty huomiota mm. metsien ja rantojen suojeluun.

Marko Jaakkola, Kaija Helle ja Kaarina Davis olivat Helsingissä ottamassa vastaan
huomionosoitusta. Kuva: SLL / Daria Bogdanova.
Marko Jaakkola, Kaija Helle ja Kaarina Davis olivat Helsingissä ottamassa vastaan
huomionosoitusta. Kuva: SLL / Daria Bogdanova.