Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Pirkanmaan piiri Nokian yhdistys

Nokia
Navigaatio päälle/pois

Sienitapahtuman ihme oli jättikuukunen

SLL Nokia
SLL Nokia

Yhdistyksen perinteinen sienitapahtuma järjestettiin 10.9. K-supermarket Löytiksen aulassa.

Kuiva ja kuuma kesä antoi odottaa syksyksi suppeaa sienisatoa ja niin kävikin. Yhdistyksen perinteisessä sieninäyttelyssä oli niukkuuden markkinat, kun esille ei löytynyt edes kaikkia tärkeitä ruoka- ja myrkkysieniä. Pöydällä riitti kuitenkin katsottavaa ja ihmeteltävää, muun muassa herkullisia herkkutatteja, lampaankääpää ja sikurirouskuja. Sienten opettelu on helpompaa aloittaa niukasta valikoimasta viime syksyn runsaudenpulaan verrattuna.

Silmänruokana oli Annen pöydälle kantama lähes kilon painoinen jättikuukunen, josta olisi riittänyt syötävää isommallekin joukolle.

Kuva: Timo Tuomisto
Kuva: Tapio Perttunen

Näyttelyyn tutustui noin 120 kiinnostunutta ja monet heistä toivoivat syksyltä sateita ja sieniä. Tapahtumassa sieniä esittelivät yhdistyksen aktiivit sienineuvoja Anne Viitalaakson johdolla.