–
–
24.3.2026
Kevätesitelmä: Pölyttäjien suojelu ja harrastaminen

Pölyttäjien suojelun parissa työskentelevä tutkija Janne Heliölä kertoo tiistaina 24.3. pääkirjastolla, miten pölyttäjillä Suomessa menee ja miten niitä voi auttaa ja harrastaa.
Pölyttäjät ovat laajimmin tunnettuja maamme tuhansista hyönteislajeista. Kaikki tietävät kimalaiset ja tarhamehiläisen, moni tuntee myös joitakin päiväperhosia. Useimmat näistä pölytystä tekevistä työmyyristä ovat silti kansalaisille uppo-outoja. Pölyttäjistä on kuitenkin tarjolla yhä enemmän tietoa, samoin mahdollisuuksia auttaa ja harrastaa niitä.
Lohjan Seudun Ympäristöyhdistys on kutsunut pölyttäjien puolesta puhuvan Janne Heliölän kertomaan maamme pölyttäjien tilasta. Mukana on myös hieman paikallistietoa Lohjan pölyttäjälajistosta.
Kaikille avoin tilaisuus järjestetään Lohjan pääkirjaston Järnefeltinsalissa tiistaina 24.3. klo 18.15 alkaen. Esitelmä kestää 45 minuuttia, minkä jälkeen on varattu aikaa kysymyksille ja keskustelulle. Lämpimästi tervetuloa kuulolle!
Viime vuodet Lohjalla asunut FM Janne Heliölä työskentelee Suomen ympäristökeskuksessa pölyttäjien seurannan, tutkimuksen ja suojelun parissa. Näiden ohella hän toimii maatalousluonnon ja etenkin perinnebiotooppien parissa.

Tapahtuman tiedot
Lohjan pääkirjaston Järnefeltinsali, Karstuntie 3, 08100 Lohja
Tapahtuma-aika
24.3.2026 klo 18:15-19:15
Järjestävä yhdistys
Lohjan Seudun Ympäristöyhdistys
Esa Lehtinen
lohjanseutu@sll.fi
Lisätiedot
Vapaa pääsy