Rekry: Etsimme kerhonohjaajia alakoululaisten luontokerhoihin Hämeenlinnaan, Hollolaan, Lahteen ja Iittiin!

Ajankohtaista, Työpaikat

Tee työtä, jolla on merkitys: hae meille luontokerhon ohjaajaksi!
Ohjaaja ja neljä lasta istuvat järven rannalla puiden katveessa.

Retkeilyä, taiteilua, askartelua, leikkimistä ja lähiluonnon tutkimista… Kerhonohjaajana pääset tarjoamaan lapsille paljon hauskaa luontopuuhaa!

Luontokerho kokoontuu kerran viikossa noin 1,5 tunnin ajan. Kerhokausi kestää syyskuusta toukokuuhun. Koulujen loma-aikoina kerhokertoja ei pidetä.

Jokainen kerho on ohjaajansa näköinen. Kerhonohjaajana suunnittelet ja toteutat kerhot itsenäisesti, mutta valmiitakin ohjelmaideoita on paljon. Kerholla voi halutessasi olla jokin teema, vaikkapa taidekerho, liikuntakerho, metsäkerho, seikkailukerho… Sinä saat päättää!

Kerhon ohjelma on ympäristökasvattavaa. Tavoitteena on tarjota lapsille mahdollisuus viettää aikaa luonnossa, vahvistaa luontosuhdetta ja empatiaa, sekä tarjota mukavia elämyksiä ja toimintamahdollisuuksia ympäristön puolesta. Parhaimmillaan kerho lisää lasten osallisuuden ja yhteisöllisyyden kokemuksia.

Yhteen kerhoon mahtuu 8–12 lasta ohjaajien määrästä ja kokemuksesta riippuen. Kerhoa pidetään iltapäivisin tai iltaisin. Kerhot on suunnattu alakouluikäisille lapsille, ikähaarukka saattaa vaihdella eri paikkakuntien kerhoissa. Kerho kokoontuu keskeisellä sijainnilla, paikkakuntien ytimessä. Joillakin paikkakunnilla voit myös ehdottaa sinulle sopivaa kokoontumispaikkaa ja -aikaa.

Kerhot 2026–2027

Etsimme kerhonohjaajia seuraaviin kerhoihin:

Luonto(taide)kerho Hämeenlinnassa. Kokoontuminen kerran viikossa arki-iltana noin klo 17–18.30 Idänpään kerhohuoneella, osoitteessa Anttilankatu 4. Viikonpäivään ja tarkkaan kellonaikaan on mahdollista vaikuttaa. Kerho on aiemmin toiminut taidepainoituksella ja tätä olisi kiva jatkaa, mutta voit ehdottaa myös muita teemoja kiinnostuksesi mukaan.

Luontoseikkailukerho Hollolassa. Kokoontuminen jollakin Hollolan koululla kerran viikossa iltapäivisin. Kouluun, ajankohtaan ja mahdolliseen teemaan voi vaikuttaa.

Luontoseikkailukerho Lahdessa. Kokoontuminen luultavasti jollakin keskustan koululla tiistaisin klo 14. Voit ehdottaa sopivaa koulua ja halutessasi teemaa. Kerhossa on jo yksi ohjaaja, ja etsimme hänelle ohjaajaparia.

Luontokerho Iitissä. Etsimme ohjaajaa syksyksi Kausalan koululle. Halutessasi voit ohjata koko lukuvuoden kestävää kerhoa myös Haapa-Kimolan koululla. Molemmat kerhot kokoontuvat iltapäivisin, voit ehdottaa sinulle sopivaa viikonpäivää.

Palkkaus

Kerhonohjaajan palkka on 36 euroa / kerhokerta. Voit myös vetää kerhoa kaverin kanssa, jolloin palkka kerhokerralta on 27 euroa / ohjaaja / kerhokerta. Palkka sisältää myös suunnitteluun ja raportointiin käytetyn ajan. Perehdytyksestä ja palautetilaisuuteen osallistumisesta maksamme ensimmäisen kerhopalkan yhteydessä 36 euron lisäpalkkion.

Ohjaajalta edellytämme 18 vuoden ikää ja kiinnostusta ympäristökasvatukseen ja lasten kanssa toimimiseen. Jos sinulla ei ole kokemusta ympäristökasvatuksesta ja lapsiryhmän ohjaamisesta, edellytämme Luontoliiton järjestämän kerhonohjaajakoulutuksen käymistä.

Tarkistamme kerhonohjaajilta rikosrekisteriotteet. Alle 18-vuotias voi toimia täysi-ikäisen ohjaajan kaverina vapaaehtoistöissä.

Kerhonohjaajakoulutus

Luontoliitto järjestää luontokerhonohjaajien koulutuksen elokuun lopulla. Koulutuksen ensimmäinen osa on keskiviikkona 26.8. klo 17.30–18.45 ja toinen osa lauantaina 29.8. klo 10–15. Molemmat osat järjestetään etänä.

Koulutus antaa valmiudet kerhon ohjaamiseen. Edellytämme koulutuksen käymistä, jos sinulla ei ole aikaisempaa kokemusta ympäristökasvatuksesta ja lapsiryhmien ohjaamisesta.

Koulutuksessa opimme luontokerhon vetämisen erityispiirteistä ja tavoitteista sekä käymme läpi ympäristökasvatuksen perusteita, kerho-ohjelman suunnittelua ja turvallisuuteen liittyviä kysymyksiä. Kurssipäivät ovat toiminnallisia kokonaisuuksia luentoja, keskustelua ja käytännön harjoitteita.

Ilmoittaudu koulutukseen viimeistään 24.8.

Lisätiedot ja ilmoittautuminen: https://luontoliitto.fi/tapahtuma/luontokerhonohjaajan-etakoulutus-2/

Kiinnostuitko?

Jos kerhon ohjaaminen kiinnostaa, laita viestiä ympäristökasvatuksen koordinaattori Kosmo Kontuniemielle, puh. 050 3763012, kosmo.kontuniemi@sll.fi. Kerro viestissä: millä paikkakunnalla haluaisit vetää kerhoa, millaista kokemusta ja kiinnostusta sinulla on lasten ohjaamisesta ja ympäristökasvatuksesta sekä millaisia toiveita sinulla on kerholle.

Paikat täytetään elokuussa sitä mukaa, kun sopivia ohjaajia löytyy. Olethan siis pian yhteydessä!

Etsimme myös sijaisia kerhoihin läpi vuoden. Otathan yhteyttä, jos haluaisit sijaistaa luontokerhoissamme.

  • Kosmo Kontuniemi

Ajankohtaista