Helmikuu – Talven viimeiset tuulet
–

Helmikuu – Talven viimeiset tuulet
Helmikuu on jatkanut tammikuun talvista linjaa, tuoden mukanaan sekä runsasta lunta että kirkkaita aurinkopäiviä. Tiaiset ja tikat ovat aktivoituneet, ja luonto valmistautuu hitaasti mutta varmasti kevään saapumiseen.
Nyt on hyvä aika aloittaa ensimmäiset hyötykasvien esikasvatukset kotona. Helmikuussa esikasvatuksen voi aloittaa pitkän kasvuajan vaativien lajikkeiden, kuten paprikan, chilin ja tomaatin osalta. Lisäksi sipuleiden ja erilaisten lehtivihannesten esikasvatuksen voi aloittaa.
Erinomaisia vinkkejä hyötykasvien viljelyyn antaa Hyötykasviyhdistyksen nettisivut.

Tule mukaan Espyyn järjestämiin tapahtumiin!
Helmikuinen lumikenkäilyretki 28.2.
Tervetuloa mukaan Espyyn järjestämälle lumikenkäretkelle Nuuksion kansallispuistoon lauantaina 28.2.2026.
Lisätiedot ja ilmoittautuminen tapahtumaan
Kirjailija Anni Kytömäki vierailee Espyyssä 22.3.
Finlandia palkittu kirjailija Anni Kytömäki on tunnettu herkistä luonnonkuvauksistaan palkituissa ja paljon rakastetuissa kirjoissaan. Tervetuloa kuuntelemaan Annin ajatuksia luonnosta ja luontosuhteestaan ja siitä mistä aiheet kirjoihin ovat tulleet. Lisätietoa tapahtumasta löydät täältä.
Espyyn kevätkokous 26.3.
Tervetuloa Espoon kevätkokoukseen, jossa käsitellään sääntömääräiset asiat. Kevätkokouksessa kahvitarjoilu.
Aikataulu ja tarkemmat tiedot kevätkokouksesta.
Muuta ajankohtaista
Olethan huomannut, että SLL:n jäsenmaksuihin on lisätty uusi alennettu jäsenmaksu varsinaisille jäsenille. Alennetun jäsenmaksun maksajaksi voi ilmoittautua sähköpostilla jasenasiat@sll.fi -osoitteeseen silloin kun syystä tai toisesta täysi maksu tuntuu liian suurelta työttömyyden, opiskelun tai muun syyn takia. Jäsenedut pysyvät ennallaan, vain maksu pienenee. Jäsenmaksu on tuki luonnonsuojelutyölle!
Espyy järjestäytyi kokouksessaan 20.1.2026.
Löydät hallituksemme henkilötiedot ja vastuualueet täältä.


