Luento, Verkkotapahtuma

–

Helsinki

–

21.10.2026

Tiedeilta luonnon monimuotoisuudesta ja tartuntataudeista

Viimeisen vuosisadan aikana uusia epidemioita ja pandemioita on alkanut ilmaantua kiihtyvään tahtiin. Taustalla olevista taudinaiheuttajista jopa 75 %:lla on alkuperä muissa eläinlajeissa. Mitkä tekijät ajavat taudinaiheuttajien loikkaa muista eläimistä ihmisiin? Mikä on luonto- ja biodiversiteettikadon merkitys tässä kaikessa? Voiko tätä kehityskulkua hidastaa, tai jopa kumota täysin?

Jos haluat kuulla lisää, osallistu kaikille avoimeen tiedeiltaan.

Illan asiantuntija Petteri Puonti on väitöskirjatutkija ja tautiekologi Helsingin yliopistossa. Työssään hän tutkii hyttys- ja punkkivälitteisiä tauteja ja kuinka luonnon monimuotoisuus ja ennallistaminen vaikuttavat niiden tartuntasykleihin.

Tilaisuus järjestetään Suomen luonnonsuojeluliiton toimistolla (Sörnäistenkatu 1, Helsinki). Tilaisuuteen voi osallistua myös etänä. Kokouslinkki lähetetään ilmoittautuneille.

Etäosuus klo 17.45-19 (n. 45 min. luento + 30 min. keskustelua). Paikanpäälle saapuminen klo 17.30.

HUOM! Ilmoittautuminen 20.10. klo 16 mennessä. Paikkoja on rajallisesti ja ne täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmoittautuneille lähetetään sähköpostitse saapumisohjeet / etäosallistumislinkki.

Tapahtuman tiedot

Helsinki

Suomen luonnonsuojeluliiton toimisto (Sörnäistenkatu 1, Helsinki) tai etänä.

Tapahtuma-aika

21.10.2026 klo 17:30-19:00

Järjestävä yhdistys

Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan piiri ry

Yhteyshenkilö: Lauri Kajander

uusimaa@sll.fi

Lisätiedot

Osallistujamäärä on rajoitettu. Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmoittautuneille lähetetään sähköpostitse saapumisohjeet / etäosallistumislinkki.