–
–
6.6.2026
Yhteisretki Isosuo-Puurijärven kansallispuistoon

Lauantain 6.6. maksuton yhteisretkemme suuntautuu isosuo-Puurijärven kansallispuistoon Kokemäen/Huittisten rajamaille.
Kansallispuiston reiteillä ja lähtöpisteissä on lintutorneija, kuivakäymälöitä sekä pöytiä ja penkkejä taukojen pitämiseen.
Tarkoitus on kulkea pitkospuita pitkin monimuotoisella ja linturikkaalla Isosuolla. Upeat maisemat avautuvat reitin puolivälissä olevasta luontotornista.
Reitti on helppokulkuinen, siellä ei ole korkeuseroja ja se on kokonaan pitkostettu.
Tutustu reittiin tästä
Käveltävä matka tulee olemaan n. 6 km yhteensä ja kesto 3-4 tuntia.
Mukaan omat eväät, säänmukainen vaatetus ja kulkemiseen sopivat jalkineet. Voit myös ottaa omat kiikarit mukaan.
Huom! Lähempänä voimme sopia mahdollisista yhteiskuljetuksista. Sillä matkaa kansallispuistoon tulee n. 60 km. Tästä myöhemmin.
Mikäli et löydä perille, niin soita Elinalle 044 3442334.
Huomioithan, että retkelle osallistutaan omalla vastuulla, eikä yhdistys/järjestäjä ota vastuuta mahdollisista tapaturmista kuten esim. liukastumiset, kaatumiset ym. Muista pukeutua säänmukaisesti ja laittaa kävelyyn sopivat jalkineet.
Retkellä on säävaraus.
Ota mukaan iloista mieltä ja ystäväsi.
Myös koirat ovat tervetulleita
Nähdään!
Tapahtuman tiedot
Mutilahdentie 240, 32700 Huittinen.
Tapahtuma-aika
6.6.2026 klo 14:00-18:00
Järjestävä yhdistys
SLL Pori ry.
Elina Eskeli
044 3442334.
elina.eskeli@gmail.com
Lisätiedot
Omalla autolla, mahdollinen yhteiskuljetus,
retken kesto 3-4 tuntia ja käveltävä matka n. 6 km.