Keskusaukion pohjoissivu on perinteisesti kaupungin arvokkain paikka. Tämän takia Paasikivenkatu 1–3:n kaavahankkeella on sellaista kaupunkikuvallista merkitystä, jota keskimääräisellä kaavamuutoksella ei ole.
Keravan ympäristönsuojeluyhdistyksen lausunto Paasikivenkatu 1–3:n asemakaavamuutoksen osallistumis- ja arviointisuunnitelmasta
Keskusaukion pohjoissivu on perinteisesti kaupungin arvokkain paikka. Tämän takia Paasikivenkatu 1–3:n kaavahankkeella on sellaista kaupunkikuvallista merkitystä, jota keskimääräisellä kaavamuutoksella ei ole. Paikka edellyttää poikkeuksellisen korkeatasoista arkkitehtuuria, jolla uudisrakentaminen saadaan sovitettua Keravan aukiota ympäröivään rakennuskantaan, Aurinkomäen viheralueeseen ja koillisessa Tomtebon huvilaan. Oleellista ei ole niinkään kerrosmäärä kuin se, millaisia taloja alueelle rakennetaan. Hyvällä suunnittelulla voisi vaikuttaa myös siihen, miten talot varjostavat Aurinkomäen puistoa. Erityisesti Keravan aukion laidalla pitäisi olla kaupungin näyttävin rakennus eikä suinkaan aivan tavallinen, keskinkertainen kerrostalo.
Jos paikalle rakennetaan tavanomaisia kerrostaloja, menetetään samalla mahdollisuus myös keskustan vetovoiman lisäämiseen. Vetovoimaa voidaan lisätä myös rakentamalla taloihin riittävän suuret ja käyttökelpoiset liiketilat. Katualueita suunnitellessa on mietittävä uusiksi myös pyörätien sijoittelu. Nykyinen ratkaisu ei ole toimiva, koska pyörätie aurataan talvisin täyteen lunta, mikä pakottaa pyöräilijät jalankulkijoiden sekaan.
Ratasuunnitelmaan kuuluu useiden radan läheisyydessä kulkevien ojien perkaaminen. Ojia tulee perata vain välttämättömiltä osin ja minimoida alavirtaan syntyvät haitat. Väylävirasto voisi osoittaa toimintansa vastuullisuuden tekemällä alueen virtavesiin toimia, jotka kompensoivat perkaamisesta aiheutuvat haitat ja parantavat taimenen edellytyksiä nousta Myllypuroon kutemaan.
Jokitie kauniine kesäisine kukkaniittyineen on Keravan pisin yhtenäinen kulttuuri- ja jokimaisema-alue, ja sen säilyttämisen täytyy olla kaiken suunnittelun lähtökohta. Osallistumis- ja arviointisuunnitelmasta ei käy selkeästi ilmi, miksi hankkeeseen on ryhdytty. Onko perimmäinen tarkoitus datakeskuksen liikenteen sujuvoittaminen?
Keravalaiset osoittivat lauantaina 24.1. mieltään Keravan asemapuiston puolesta. Kuntalaiset ja yhdistykset ovat ilmaisseet huolensa siitä, että asemapuisto ja asemalaiturilta avautuvat näkymät peittyisivät 200 metriä pitkän pysäköintitalon alle. Voit allekirjoittaa adressin asemapuiston puolesta 1.2. asti.