Sijainti: Pääsivu / Paikallisyhdistykset

Paikallisyhdistykset

Pohjanmaan piirin alueella toimii tällä hetkellä 15 paikallisyhdistystä.

 

 

Huom! Yhteystiedoissa sähköpostiosoitteiden @-merkki on korvattu a-kirjaimella.

 

1. Etelä-Pohjanmaan luonnonsuojeluyhdistys ry

Toiminta-alue: Seinäjoki ja Ilmajoki

  • Kotisivu ja Facebook
  • Puheenjohtaja: Pasi Kataja, e-mail: pasiantero.kataja a gmail.com
  • Sihteeri: Katja Hautala, e-mail: katja.hautala at edu.seinajoki.fi

 

2. Jalasjärven luontoyhdistys Luhurikka ry

Toiminta-alue: Jalasjärvi

  • Kotisivu ja Facebook
  • Puheenjohtaja: Jussi Paulasaari, p. 050 541 8252, e-mail: jussi.paulasaari a gmail.com
  • Sihteeri: Tuula Ålander-Ibrahim, p.06 456 1962, e-mail: tuula.alander-ibrahim a jalasjarvi.fi

 

3. Kurikan luontoseura ry

Toiminta-alue: Kurikka

  • Puheenjohtaja: Matti Envall, p. 044 2550 253
  • Sihteeri: Kerttu Kamila p. 050 350 4102

 

4. Järviseudun ympäristöyhdistys Kotikontu ry

Toiminta-alue: Alajärvi, Evijärvi, Lappajärvi, Vimpeli

  • Facebook
  • Puheenjohtaja: Petteri Karvinen, p. 045 6303 714, e-mail:  petteri.karvinen a jamin.fi

 

5. Kokkolanseudun Luonto ry

Toiminta-alue: Kokkola ja Kruunupyy

  • Puheenjohtaja: Saija Niemi-Erkkilä, p.050 412 7318, e-mail: saijaniemierkkila a gmail.com
  • Sihteeri: Terho Taarna, p. 0400 761 343, e-mail: terho.taarna a kokkola.fi

 

6. Kyrön Seudun Luonnonsuojeluyhdistys r.y.

Toiminta-alue: Isokyrö, Laihia, Vähäkyrö, Vöyri

  • Puheenjohtaja: Hannu Lehtiö, p. 0400 697 976, e-mail: hannul a netikka.fi
  • Sihteeri: Pentti Kananoja, p. 06 456 1106, e-mail: pentti.kananoja a elisanet.fi

 

7. Lapuan ympäristöyhdistys ry

Toiminta-alue: Lapua

  • Kotisivu ja Facebook
  • Puheenjohtaja: Hanna Suopajärvi p. 050 539 7943
  • Sihteeri: Päivi Kolehmainen p. 050 527 9292, e-mail: paivikoleh a gmail.com


8. Lestijokiseudun Ympäristö ry

Toiminta-alue: Himanka, Kannus, Toholampi, Lestijärvi

  • Facebook
  • Puheenjohtaja Mikko Viitasalo, p. 040 543 1647, e-mail: mikko.viitasalo a kase.fi 

 

9. Luontoyhdistys Valokki ry

Toiminta-alue: Kauhava

  • Kotisivut ja Facebook
  • Puheenjohtaja: Erkki Korpimäki, p. 0400 163 228, e-mail: ekorpi a utu.fi
  • Sihteeri: Tanja Näätänen

 

10. Perhonjokilaakson Luonto ry

Toiminta-alue: Halsua, Kaustinen, Perho, Veteli

  • Puheenjohtaja: Timo Marjusaari, p. 040 865 1285, e-mail: halsua4h a halsua.fi

 

11. Pietarsaaren luonto ry

Toiminta-alue: Pietarsaari, Pedersöre, Uusikarlepyy

  • Puheenjohtaja: Ralf Wistbacka, p. 050 516 6817, e-mail: ralf a wbe.fi
  • Sihteeri:  Robert Back, e-mail: robert.back a multi.fi

 

12. Suomenselän Luonnonystävät ry

Toiminta-alue: Alavus, Kuortane, Töysä

  • Kotisivu ja Facebook
  • Puheenjohtaja: Reijo Salmi, p. 040 701 9402, e-mail: rsalmi a luukku.com
  • Sihteeri: Terttu Rajala, p. 040 541 0582, e-mail: terttu.rajala a gmail.com

 

13. Suupohjan Ympäristöseura ry

Toiminta-alue: Isojoki, Kauhajoki, Karijoki, Kaskinen, Kristiinankaupunki, Närpiö, Teuva

  • Puheenjohtaja: Teemu Tuovinen, p. 0400 728 749, e-mail: teemu.tuovinen a pp.nic.fi
  • Sihteeri: Ville Yli-Teevahainen, p. 040 590 4286, e-mail: ville.yli-teevahainen a gmail.com

 

14. Vaasan ympäristöseura ry

Toimintaalue: Vaasa ympäristöineen

  • Kotisivu ja Facebook
  • Puheenjohtaja: Matti Tuomaala, e-mail: matti.j.tuomaala a gmail.com
  • Sihteeri: Lasse Villanen, p. 040 558 8900, e-mail: lasse.villanen a koti.fimnet.fi

 

15. Ähtärinjärven luontoyhdistys ry

Toiminta-alue: Ähtäri ja Soini

  • Puheenjohtaja Ossi Kakko ossi.kakko a kulma.net / maavuohi a gmail.com
  • Sihteeri: Tiina Nousiainen, p. 040 839 5173, e-mail: tiinanousis a outlook.com

 

 

20.2.2017 TT / MS