Keravan ympäristönsuojeluyhdistyksen järjestämässä luontopaneelissa kaupungin poliittiset päättäjät eri puolueista keskustelevat luonnon ja ympäristön merkityksestä päätöksenteossa. Tule mukaan kysymään, kuuntelemaan ja vaikuttamaan!
Tervetuloa kuuntelemaan ja keskustelemaan luonnon ja luonnonsuojelun tulevaisuudesta Keravalla. Keravan ympäristönsuojeluyhdistyksen järjestämässä luontopaneelissa kaupungin poliittiset päättäjät eri puolueista keskustelevat luonnon ja ympäristön merkityksestä päätöksenteossa. Tule mukaan kysymään, kuuntelemaan ja vaikuttamaan!
Paneelin juontaa kirjailija, tiedetoimittaja Tiina Raevaara ja siihen osallistuvat Iiro Silvander (PS), Inna Kallioinen (KESK), Jan-Peter Sjöroos (RKP), Juhani Lohikoski (VAS), Karoliina Kaarivirta (VIHR), Merja Laitinen (KOK), Samuli Isola (SDP) ja Tiina Sundqvist (KD).
Tapahtuma järjestetään Keravan lukiolla (Keskikatu 5) keskiviikkona 19.3.2025 klo 18-20.
Jänisvuorella on ollut viime aikoina tapahtumia. Keravan kaupunginhallitus hyväksyi kokouksessaan 22.4.2025 Kaskelan aluekehityskuvan. Siinä Jänisvuorelle kaavaillaan sekä asuntorakentamista että metsien säästämistä.
Kaavoitettavan alueen välittömässä läheisyydessä sijaitsee kaksi arvokasta luontokohdetta, Kytömaan suo ja lähde. Suo on Etelä-Suomessa erittäin uhanalainen ojittamaton korpiräme, eikä Keravalla ole muita luonnontilaisia lähteitä. Koillis-Kytömaan kaavaluonnos tulee hylätä ja alueen asemakaavoitus saattaa loppuun siten, että moottoritien ja olemassa olevan asuinalueen väliin jäävä metsä soineen ja lähteineen kaavoitetaan lähivirkistysalueeksi ja suojaviheralueeksi.
Kaavan tarkoituksena on lisätä logistiikkakeskuksen tontin rakennusoikeutta. Tontin rakentamattomalla osalla ei ole luontoarvoja ja se on jättömaata, joten sen tehokas rakentaminen on perusteltua.