Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Uudenmaan piiri Vantaan yhdistys

Vantaa
Navigaatio päälle/pois

Opi tuntemaan Suomen pöllöt

Helmipöllö. Kuva: Jouni Lamminmäki
Helmipöllö. Kuva: Jouni Lamminmäki

Tunnetko kaikki Suomessa tavattavat pöllöt? Nyt kevään vähitellen lähestyessä alkavat pöllöt kutsua toisiaan, joten hämärissä (ja kyllä ihan keskellä pimeintä yötäkin) kannattaa ulkona kulkea korva tarkkana. Pöllöjä nimittäin löytyy kaupungistakin!

Tästä löydät linkin Opi tuntemaan Suomen pöllöt -luentoon, jonka yhdistyksen lintuasiantuntija Jouni Lamminmäki piti Tikkurilan kirjastossa 8.3.2021.

Suomen luonnonsuojeluliiton Vantaan yhdistys ry on käynnistelemässä Tiistaitarinat -nimistä erilaisia luontoon ja luonnonsuojeluun liittyviä aiheita käsittelevää lyhyiden etäesitelmien sarjaa. Tavoite on saada julkaistua yksi esitelmä jokaisen kuukauden ensimmäisenä tiistaina. Koska alku on aina hankalaa, ainakin helmikuun tarina on uusinta kolmen vuoden takaa.

Toiveita Tiistaitarinoiksi voi lähettää yhdistyksen sähköpostiin, vantaa@sll.fi !