Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Uudenmaan piiri Vantaan yhdistys

Vantaa
Navigaatio päälle/pois

Joulukuun tal­vi­lin­tu­ta­pah­tu­mas­sa runsaasti osallistujia

Yhdistyksen piste Kirkonkylän joulu -tapahtumassa. Kuva: Kimmo Jääskeläinen

Yhdistyksen talvilintupisteellä joulukuussa 2022 järjestetyssä Kirkonkylän joulu -tapahtumassa kävi kymmenittäin luonnosta kiinnostuneita. Pisteellä kerrottiin yhdistyksen ylläpitämästä talviruokinnasta, sillä vierailevista lintulajeista sekä ylipäätään yhdistyksen toiminnasta.

Yhdistys osallistui nyt ensimmäistä kertaa Tikkurilan seurakunnan sekä Vantaa-Seuran järjestämään Kirkonkylän joulu -tapahtumaan Helsingin pitäjänkirkon puistossa. Yhdistyksen piste sijaitsi pappilan puistossa Pakarituvan vieressä, lähellä yhdistyksen ylläpitämää lintujen talviruokintapistettä. Yhdistyksen pisteellä opeteltiin tunnistamaan ruokinnalla näkyviä lintuja ja kiikarien käyttöä sekä tutustuttiin ylipäätään yhdistyksen toimintaan. Jaossa oli myös ilmaisia värityskirjoja, Luonnonsuojelija-lehtiä sekä erilaisia esitteitä.

Pisteellä kävi päivän aikana useita kymmeniä luonnosta kiinnostuneita lapsia ja aikuisia ja värityskirjat menivät kuin kuumille kiville. Lapset olivat myös hyvin innostuneita kokeilemaan lasten käteen sopivia, hieman pienempiä kiikareita. Myös kaukoputki herätti kiinnostusta, sen avulla ruokinnan linnuista erottuivat pienetkin yksityiskohdat. Sää suosi tapahtumaa ja ruokinnalla riitti hyvin lintuja koko valoisan ajan. Ruokinnalla havaittiin päivän aikana yhteensä 13 lajia. Ne olivat: mustarastas, varpunen, pikkuvarpunen, viherpeippo, punatulkku, talitiainen, sinitiainen, kuusitiainen, naakka, varis, varpushaukka, puukiipijä sekä käpytikka.

Tarkoituksena on osallistua tapahtumaan myös ensi vuonna, tervetuloa mukaan myös silloin!

Huom. Seuraava opastus yhdistyksen lintupisteellä järjestetään su 5.2. klo 10-11.30. Lue lisää

Yhdistyksen piste Kirkonkylän joulu -tapahtumassa. Kuva: Kimmo Jääskeläinen
Yhdistyksen piste Kirkonkylän joulu -tapahtumassa Pakarituvan vieressä. Kuva: Kimmo Jääskeläinen
Opastusta lintupisteellä. Kuva: Kimmo Jääskeläinen
Opastusta lintupisteellä. Lasten käsiin sopivat kiikarit kiinnostivat kovasti pisteellä vierailleita lapsia. Linturuokinnan lintuja ihailtiin ahkerasti myös kaukoputken läpi. Kuva: Kimmo Jääskeläinen
Hevoskärryt Kirkonkylän joulu -tapahtumassa. Kuva: Kimmo Jääskeläinen
Mukavaa tunnelmaa loivat myös lintupisteen ohi aina välillä ajaneet hevoskärryt. Vetohevosena toimi komea knabstrupper-hevonen Kuva: Kimmo Jääskeläinen
Kahvituspiste Kirkonkylän joulu -tapahtumassa. Kuva: Kimmo Jääskeläinen
Kahvituspiste sijaitsi kätevästi aivan lähellä yhdistyksen lintupistettä Kirkonkylän joulu -tapahtumassa. Kuva: Kimmo Jääskeläinen

Teksti: Kaarina Aro (linturuokintavastaava), kuvat: Kimmo Jääskeläinen