Retki

18.4.2026

Kevätretki 18.4

Kevätretki lauantaina 18.4., Salon Veturitalli ja Vuohensaari

TLSY järjestää kevätretken Saloon. Kohteena ovat Veturitallissa esillä oleva Hannu Hautalan näyttely ”Poika, joka rakasti lintuja” sekä Vuohensaaren luonto.


Bussikuljetus lähtee klo 10.30 K-Market Martinmyllyn edestä (Martinkatu 5)

Palaamme samaan paikkaan noin klo 16.00.

Veturitallista Vuohensaareen siirrymme bussikuljetuksella. Matkalla on myös mahdollisuus kiertää Halikonlahden luontopolku. Vuohensaaressa tutustumme saaren monipuoliseen luontoon luontopolulla (1,2 km) kierrellen. Luontopolku kulkee Vuohensaaren vanhassa metsässä, rannoilla, niityillä ja teillä ja sen varrella on 17 luontorastia, jotka kertovat Vuohensaaren historiasta, kasveista, linnuista ja eläimistä. Oppaana toimii Salon seudun luonnonsuojeluyhdistyksen Seppo Sällylä.

Bussikuljetus on maksuton. Veturitallin näyttelyn hinta on 10e /7e tai museokortti. Alle 18 vuotiaat ilmaiseksi.

Retkelle otetaan rajoitettu määrä osallistujia. Sitovat ilmoittautumiset viimeistään ti 14.4. sähköpostitse osoitteeseen turku@sll.fi

Varustaudu sään mukaisella vaatetuksella ja omilla eväillä. Vuohensaaressa on grillikatos.

Turun luonnonsuojeluyhdistys

Tapahtuman tiedot

 Salon Veturitalli ja Vuohensaari

Tapahtuma-aika

18.4.2026 klo 10:30-16:00

Järjestävä yhdistys

Turun luonnonsuojeluyhdistys

turku@sll.fi

Lisätiedot

Sitovat ilmoittautumiset viimeistään ti 14.4. sähköpostitse osoitteeseen turku@sll.fi