Pohjan Voima Oy:n Siikaisten Santakankaan sähkövoimalan osayleiskaava
Suomen luonnonsuojeluliiton Satakunnan piiri ry. näkee Santakankaan alueelle suunnitellussa aurinko- ja tuuliteollisuusaluessa lukuisia ristiriitoja niin paikallis- maakunnallis- kuin valtakunnantason suunnitelmiin nähden.
Kunta nimittää teollisuusaluetta yrityksen mainoskielellä edelleen ”aurinko- ja tuuliteollisuuspuistoksi”. Se johtaa ihmisiä harhaan, kun ensimmäisenä toimenpiteenä alueelta kaadettaisiin puita.
Luontoarvot
Suomen luonnon mittava ongelma on tehometsätalouden aiheuttama luontokato. Se, että talousmetsää hävitettäisiin rakentamisen tieltä, kiihdyttäisi luontokatoa entisestään. Tämä on myös vastoin vihreää siirtymää, jonka periaatteisiin kuuluu luonnonarvojen säilyttäminen.
Alue kuuluu susireviiriin. Samoin on aikoinaan häviöön metsästetty metsäpeura on 2000-luvulla suojelutoimien auttamana levittäytynyt kohti Pohjois-Satakuntaa. Teollisuusalue merkitsisi leviämisestettä ja ohjaisi isot nisäkkäät (hirvieläimet ja suurpedot) lähemmäs liikennettä ja asutusta. Alueelle suunnitellut ilmakaapelit ovat tuulivoimala-alueilla eniten törmäyksiä aiheuttava rakenne.
Metsäalueiden käyttötapoja ovat marjastus, sienestys, metsästys ja retkeily. Nämä ovat olleet Pohjois-Satakunnan luontomatkailualueenkin tärkeitä tekijöitä. Metsän ohella menetetään nämä arvot, jos alueet rakennetaan.
Satakunnan viherrakenneselvitys (Ahlman & Hankonen 2021) ja hiljaisten alueiden rajaukset (Karvinen & Savola 2004 – Hiljaisuuden keitaat Satakunnassa; Nummela, Rintala, Roslöf & Savola 2022 – Satakunnan tuulivoimaselvitys) on jätetty huomiotta. Ne ovat olennaisen tärkeitä asiakirjoja aluesuunnittelun pohjaksi. Kaava hävittäisi luonnon ydinalueen sekä hiljaisen alueen. Luonnonhiljaisuus on uusiutumattomaan luonnonvaraan rinnastettava hyödyke. Tuulivoimala-alue synnyttää haja-asutusalueella valtatiehen ja taajamaan rinnastettavan melulähteen. Tämä olennainen seikka on täysin sivuutettu ns. meluselvityksessä.
Alueiden jääminen pois metsätalouskäytöstä lisää hakkuupaineita muilla alueilla, mikä entisestään kiihdyttää luontokatoa Satakunnan alueella tilanteessa, jossa suomalaisen luonnon suojelulle on vastikään asetettu uusia haasteita. Vaikutuksia muihin elinkeinoihin, luonnonsuojelun toteuttamismahdollisuuksiin ja ilmastoon tulee arvioida muutoinkin kuin hanketta ajavan yrityksen kannalta.
Ilmastovaikutukset
Hankkeessa suunnitellaan hiiltä ja vettä sitovan ekosysteemin poistoa huomattavilta alueilta. Suunnitelman mahdollisesti toteutuessa alueilla ei nähdä metsää lähes 200 vuoteen, mikä on vastoin ilmastotavoitteita. Kuitenkin perusteluna teollisuushankkeelle esitetään, että se vähentäisi riippuvuutta fossiilisista luonnonvaroista. Jotta tämä pitäisi paikkansa, suunnitelmassa pitäisi kohdentaa, minkä tai mitkä polttoainelaitokset uusi hanke korvaa. Muutoin tämä toive ja hiilitaselaskelma jäävät sanahelinäksi ylimääräisen sähkön myynnille, eivätkä yva:ssa mainitut perusteet pidä paikkaansa.
Aluesuunnittelu
Maakuntakaavassa aluetta ei ole kaavoitettu teollisuudelle, sitä ei ole mainittu tuulivoima-alueena maakuntakaavassa eikä tuoreessa Satakunnan tuulivoimaselvityksessä. Alueella ja sen ympärillä on sen sijaan suojeluun ja matkailuun liittyviä varauksia. Teollisuusalueen perustaminen tällaiselle alueelle on huonoa aluesuunnittelua.
20 kilometrin säteellä on käynnissä kymmenkunta tuulivoimaosayleiskaavaa. Voimalaitosten ripottelu ympäriinsä on epätarkoituksenmukaista, epätaloudellista ja se maksimoi tuotettua sähköyksikköä kohden aiheutetun maisema- ja ympäristöhaitan. Haja-asutusalueilla voimalat tulisi koota suuremmiksi kokonaisuuksiksi, jolloin saavutettaisiin sama tuotanto säästäen suurempia alueita luontoa koskemattomana.
Kaavoituslainsäädännössä ja valtakunnallisissa alueidenkäyttösuunnitelmissa on kirjattu aluesuunnittelun suuria linjoja. Alueidenkäyttösuunnitelmassa on viisi pääkohtaa, joista neljään ensimmäiseen Pohjan Voiman hankkeella on kielteinen vaikutus. Näitä periaatteita ovat mm.:
- Luodaan edellytykset vähähiiliselle ja resurssitehokkaalle yhdyskuntakehitykselle, joka tukeutuu ensisijaisesti olemassa olevaan rakenteeseen ja ottaa huomioon ekologisen viherrakenteen toimivuuden.
- Vaikutetaan liikkumistarpeen vähentämiseen ja kulkutapoihin sekä päästöjen pitkän aikavälin kehitykseen yhdyskuntarakenteen ja palveluverkon energiaviisaalla suunnittelulla.
- Painotetaan yhdyskuntarakenteen suunnittelussa päästöttömän energiantuotannon mahdollistamista.
- Edistetään energiatehokkaiden rakennusmateriaalien käyttöä, puurakentamista ja hiilineutraalia rakentamista alueella näyttämällä esimerkkiä julkisten kiinteistöjen rakentamisessa ja kunnostamisessa.
- Edistetään tyhjilleen jäävien rakennusten innovatiivista uusiokäyttöä.
- Huomioidaan luontoon ja liittyvät arvot sekä elinympäristön viihtyvyys.
Kappaleisiin 7.3 ja 8.1 sisältyy runsaasti näiden kohtien selittämistä nurinkurisesti valtakunnantason perusteilla, kun kyseessä on kuntatason suunnittelu.
Aikaisemmassa lausunnossamme tästä hankkeesta sekä sen yleisötilaisuuksissa olemme moneen kertaan maininneet, että suunnitelma-alueen läheisyydessä toimii retriittikeskus Samje. Sitä ei ole kuitenkaan listattu mukaan hankealueen osallisissa, eikä retriittikeskuksella ollut mitään tietoa käynnissä olevasta hankkeesta 15.7.2024.
Santakankaan teollisuussuunnitelmasta on samanaikaisesti käynnissä ympäristövaikutusten arviointi. Tämä antaa vaikutelman, että yva (ja osayleiskaava) on jo hyväksytty. Käsittääksemme osayleiskaavaa ei voi hyväksyä ennenkuin ympäristövaikutusten arviointi on hyväksytty sen pohjaksi. Ympäristövaikutusten arviointi puolestaan on laadittu tarkoitushakuisesti arvottaen, mistä annamme samanaikaisesti palautetta ely-keskukselle.
Yhteenveto
On nurinkurista että suunnittelun lähtökohtana on sijoittaa saasteettomat sähkövoimalat kauas kuluttajista ja valmiista yhteyksistä. Ne ovat rakennettua ympäristöä, sopivat tukemaan ja tukeutumaan rakennettuun ympäristöön.
Tieto hankkeesta ei ole saavuttanut kaikkia tahoja, joita asia olennaisesti koskettaa.
Santakankaan kaavaa luonnehtii yhden yrittäjän hyöty järkevän aluesuunnittelun kustannuksella. Satakunnan luonnonsuojelupiiri esittää kaavan hylkäämistä, koska se on vastoin valtakunnallisia alueidenkäyttötavoitteita, yleiskaavan sisältövaatimuksia sekä maakuntakaavaa ja Satakuntaliiton selvityksiä.