Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Uudenmaan piiri Riihimäen yhdistys

Riihimäki
Navigaatio päälle/pois

Jäsenkirje 1/2023

RSLY:n logo

Riihimäen seudun luonnonsuojeluyhdistys — Jäsenkirje 1/2023

Hiihtäjäntien hakkuu
Kosteikkopuiston hakkuu

Kannen kuvat:

Kosteikkopuiston viereinen harvennushakkuu. Sakari Savolainen.

Harvennushakkuu Hiihtäjäntien varrella. Sakari Savolainen.

Verkkosivut: https://www.sll.fi/riihimaki/

Facebook: https://www.facebook.com/rslsy/

RSLY:n logo

Riihimäen seudun

luonnonsuojeluyhdistys
Koukkulantie 199

12520 LOPPI

heinosen.harri(at)gmail.com
https://www.sll.fi/riihimaki/
040-759 9908

 • Harri Heinonen (puheenjohtaja ja jäsenrekisterin ylläpito)
 • Puh. 040 7599908, heinosen.harri(at)gmail.com
 • Sakari Savolainen (varapuheenjohtaja)
  Puh. 0405551611, sakarisakkesavolainen(at)gmail.com
 • Tarja Heikkonen (sihteeri)
  Puh. 044 9898191, heikkonen.tarja(at)gmail.com
 • Mikko Kalliokoski (retkivastaava)
  Puh. 040 689 6584, mikko(at)3dpatina.fi
 • Hannele Rajamäki (taloudenhoitaja)
  Puh. 0500 440 999, hannelerajamaki(at)outlook.com

HALLITUS 2022

Varsinaiset jäsenet:

Harri Heinonen (puheenjohtaja)

Sakari Savolainen (varapj)

Tarja Heikkonen (sihteeri)

Mikko Kalliokoski (retkivastaava)

Hannele Rajamäki (talous)

Varajäsenet:

Raisa Lairila-Hakulinen

Martti Rajamäki

Hallituksen kokous

Kuva 1. Hallituksen kokous Harrin ja Leenan uudessa kodissa. (Kuva: Sakari Savolainen)

Puheenjohtajan tervehdys

Hyvät yhdistyksemme jäsenet!

Vaalikevät on alkanut vauhdikkaasti. Vanha hallitus ehti vielä loppumetreillä tehdä merkittävän luonnonsuojelupäätöksen, mutta ennallistamisasetus ei edennyt ja uusi luonnonsuojelulaki taitaa jäädä uudelle hallitukselle. Näyttää siltä että uudel­la eduskunnalla on edessään merkittäviä luonnonsuojeluun ja luonnonvarojen käyttöön liittyviä päätöksiä. Vaikka vaaleja voisi näin ollen luonnehtia luontovaa­leiksi, luontoteemat eivät ole kuitenkaan vahvasti puolueiden kampanjoinnissa esillä. Kannattaakin selvittää oman ehdokkaan suhde luontoasioihin, koska tällä hetkellä luonnonvarojen ja metsien käyttöön kohdistuu suuria paineita.

Alueen taajamametsiin ja puistoihin on kohdistunut talven aikana raskaita toi­menpiteitä. Vaikuttaakin että yhdistyksen toimialueen taajamametsien hoitoperi­aatteet ovat muuttuneet vähemmän monimuotoisuutta ja hiilensidontaa sekä vir­kistysarvoja ylläpitäviksi. Yhdistyksen vastuulle jää nykytilanteessa suuri vastuu seurata alueen luontoon kohdistuvia käyttösuunnitelmia, ja pitää esillä luonnon merkitystä ihmisille, eläimille ja kaikille luontokappaleille.

Yhdistyksen toimintaan kuuluu paljon luonnon virkistävästä ja voimaannuttavasta vaikutuksesta ammentavaa toimintaa tänäkin vuonna. Järjestämme mm. torstai-kävelyitä alueen luontokohteisiin erilaisilla teemoilla, ja pidämme luontoasioita esillä paikallisissa yleisötapahtumissa.

Toivotankin kaikki Hausjärven ja Riihimäen, sekä nyt uusina jäseninä Lopen luon­non ystävät tervetulleiksi mukaan Riihimäen seudun luonnonsuojeluyhdistyksen toimintaan, ja 30.3.2023 kl 18 vuosikokoukseen Riihimäen voimalaan.  Kokouksen yleisessä osuudessa emeritusprofessori Erkki Lähde esitelmöi pehmeämmistä metsänhoitomenetelmistä.

Terveisin Harri Heinonen, puheenjohtaja, RSLY

Riihimäen seudun luonnonsuojeluyhdistys ry

Varapuheenjohtajan tervehdys

Toivoa on – hyviä asioita tapahtuu

Voimien yhdistäminen kolmen kunnan kanssa, yhteistyö laajasti yhteistyökumppanien kanssa, suojelun ja ennal­listamisen tarpeellisuuden ja siinä tietoisuuden kasvami­nen, Sammalistonsuon alueen ja Kosteikkopuiston alueen suojelun kehitäminen ja uusien suojeluehdokkai­den suojeluun saattaminen mm. ovat niitä hyviä asioita, joiden varassa menemme eteenpäin tässä kuoppaisessa suojelutyössä — hatusta kiinni pitäen ja hyvään tulevai­suuteen uskoen. Kosteikkopuiston luontopolkuhan mm. tuli valmiiksi tauluineen ja QR-koodeineen kaikkien iloksi.

Varapuheenjohtaja Sakke

Terveisin Sakari ”Sakke” Savolainen, varapuheenjohtaja, RSLY

Sääntömääräinen vuosikokous

Yhdistyksen vuosikokous pidetään

keskiviikkona 30.3.2023 klo 18.00 alkaen

Voimala, Paloheimonkatu 2, 3. krs + Teams-mahdollisuus etänä.

Tarjoiluakin on.

18.00 -19.00 on Erkki Lähteen metsäaiheinen esitelmä.

Tervetuloa kaikki jäsenet!

Jos haluat osallistumislinkin Teams-vuosikokoukseen, pyydä se sähköpostilla osoitteesta Heinosen.harri@gmail.com.

Lähettäjä:

Riihimäen seudun luonnonsuojeluyhdistys ry

Koukkulantie 199

12520 LOPPI