Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Uudenmaan piiri Riihimäen yhdistys

Riihimäki
Navigaatio päälle/pois

Tutustu luontokirjoihin Riihimäen kirjastossa!

Vantaanjokea Riihimäellä. (kuva: Tarja Heikkonen)

Riihimäen seudun luonnonsuojeluyhdistys esittelee suosikkikirjoja Luonto lainassa -viikolla Riihimäellä 06.02.2020, Riihimäen kirjastossa.

Luonto lainassa -viikkoa vietetään kirjastossa 3.-9. helmikuuta. Vuoden 2020 teemana on erityisesti vesi, joka on Suomen luonnonsuojeluliiton vuoden teemana.

Luonnonsuojeluyhdistys yhteistyössä kirjaston kanssa tuovat esille luontoaiheisia kirjoja. Yhdistys julkaisee myös paikallisten luontoharrastajien listan suositeltavista luontokirjoista ja kerää palautetta yleisöltä suosikkikirjoista.

Yhdistyksen varapuheenjohtaja, toimittaja Tarja Heikkonen on esittelemässä luontokirjoja Riihimäen kirjaston sohvaryhmän luona torstaina 06.02. klo 17.30-19. Paikalla on myös yhdistyksen aktiivi Cristian Laevuo, jolta voi kysellä luontoasioista.

Luonto- ja ympäristöteemaviikkoa on vietetty kirjastoissa vuodesta 1999 lähtien.