Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Uudenmaan piiri Nurmijärven yhdistys

Nurmijärvi
Navigaatio päälle/pois

Luontoilta ja kevätkokous

Kevätlinnunsilmä © Margareta Sundell

Luontoilta ja Nurmijärven Luonnon kevätkokous pidettiin 27.3. Kirkonkylän pääkirjaston Männistö -salissa. Luontoilta aloitettiin klo 18 Margareta Sundellin kuvaesityksellä Nurmijärven luontokohteista. Tämän jälkeen luonto-opas ja muutos­valmentaja Anmari Turunen kertoi luonnon hyvinvointivaikutuksista.

Margareta Sundell kertoi harrastuksestaan: ”Valokuvaus, erityisesti makrokuvaus on avannut aivan uuden maailman ja on saanut minut ihailemaan ja arvostamaan luontoa ja sen moninaisuutta vieläkin enemmän. Luontokuvaus antaa myös mahdollisuuden itsensä toteuttamiseen vahingoittamatta luontoa. Lähiluonto tarjoaa paljon ihasteltavaa ja suojelemisen arvoista, kunhan vain malttaa nähdä sen. Nousee halu suojella tätä kaikkea.”

Yhdistyksen kevätkokous alkoi noin klo 19. Kokouksessa käsiteltiiin edellisen vuoden toimintakertomus ja vahvitettiin tilinpäätös sekä myönnettiin vastuuvapaus yhdistyksen hallitukselle.

Lue tästä: Nurmijärven Luonto ry:n toimintakertomus vuodelta 2022

 

Margareta Sundellin esityksen diat: