Konttimäenalussuon palauttaminen luonnontilaan

Artikkelit, Retket

NLY kävi tutustumassa entiseen polttoturvesuohon 16.5. Turpeen jyrsimisen loputtua pari vuotta sitten suosta on nyt tulossa lintukosteikko ja mielenkiintoinen luontokohde lintuharrastajille.
Mauri Tiainen

Kuopion Energia on päättänyt rakentaa vanhalle turpeennostosta, poistuneelle laajalle suoaluelle kaksi lintukosteikkoa, Kaijanpäänsuon kosteikon ja Konttimäenalussuon kosteikon.

Nilsiän luonnonsuojeluyhdistys oli tutustumassa näistä jälkimmäiseen pe 16.5 ja kutsunut suovierailulle mukaan Eelis Rissasen Kuopion lintuyhdistys Kuikasta. tarkoituksenamme oli saaada perustuntuma tulevaan lintukosteikkoon ja kirjata ylös kaikki tekemämme lintulaji havainnot.

Vaikka suo on vielä tarkalleen siinä kunnossa, johon se jöäi turpeen noston loppuessa, löysimme silti matalasta vedestä tai sen rannoilta mm. taveja, telkkiä, valkovikloja, liroja, tyllejä, naurulokkeja, kalalokkeja ja yksittäisen valkoposkihanhen. Pensaikossa lauloi pensaskerttuja, peippoja, punakylkirastaita ja pajusirkkuja. taivaalta pongasimme isokokoisen pöllön, kanahaukan, nuuttomatkalla olevan metsähanhiauran.

Kuopion energia aloittaa kunnostustyöt alueella. Tarkoitus on tulevan kesän poistaa alueelle jääneitä rakennelmia ja laitteita sekä kerätä muovin palasia pois maastosta. Varsinaisiin lintukosteikon rakennustöihin päästään elo-syyskuussa. Työtä jatketaan talven koittaessa maapohjan jäädyttyä. Rakentaminen jatkuu myös ensi vuonna.

Konttimäenalussuon kunnostussuunnitelman karttaesitys.

Karttakuvassa on hahmoteltu tulevan lintukosteikon rakenteita. Vihreällä merkitty patopengher ttoimisi hyvänä lintujen havaintopaikkana.

Lintuhavaintojen tekeminen

Kuopion Energia toivoo, että lintukosteikolla tultaisiin tekemään lajiseurantaa tulevina vuosina. Lintuyhdistys Kuikka on tulossa mukaan laskentaan, mutta myös Nilsiän luonnonsuojeluyhdistys haluaa osallistua tähän työhön Kuopion Eneergian puolelsta ,eidän mukaantuloa toivotaan.

Ensimmäiselle Konttimäenalussuon linturetkelle osallistui NLY:stä Jouko Holopainen (edessä), Sami Rissanen ja Mauri Tiainen (kuvan ottaja). Etäämpänä kaukopitkella tähyilemässä Eelis Rissanen Kuopion lintuyhdistys Kuikasta.

Mauri Tiainen