Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Pohjois-Savon piiri Nilsiän yhdistys

Nilsiä
Navigaatio päälle/pois

Kevään 2020 lin­nun­pönt­tö­tal­koot koronan aikana

Tässäpä talkoiden satoa myyntiesittelyssä ja luontoon vientiä odotellen.

Toimintasuunnitelmassamme oli tänäkin keväänä linnunpönttötalkoot. Koronan vuoksi perinteisillä talkoilla hommaa ei voinut toteuttaa. Mutta keksimme toisenlaisen tavan. Kaikki hankkeeseen kuuluvat vaiheet tehtiin siten, että missään vaiheessa emme toimineet joukolla. Sahaus, tarvittavat ostoshankinnat, pönttöjen valmiiksi kokoaminen ja vieläpä pönttöjen myynti on tapahtunut tai tapahtuu ilman lähikontakteja.

Pönttöjä valmistui noin 30 kappaletta pikkulinnuille. Yhdistyksen varastossa oli vielä viime keväältä muutama telkän pönttö, jotka kaikki ovat nyt myynnissä, pienet pöntöt hintaan 10 e ja telkän pöntöt 30 e.

Tue Nilsiän luonnonsuojeluyhdistystä, auta pönttölintuja pesintäpuuhiin ja tuota itsellesi kiva mieli. Pönttöjä löytyy seuraavien puhelinnumeroiden takaa: 044 2838457 (Palonurmi),           050 3051716 (Nilsiän kk) ja  050 4645458 (Nilsiän kk)

Soittamalla johonkin numeroon voit sopia, mistä pönttöjä löytyy ja miten maksun voi suorittaa. Luontevin tapa lienee maksaa hinta suoraa yhdistyksemme tilille. Tilinumero

FI39 5288 0440 0290 17

Keväisen reipasta mieltä sinulle lintujen parissa.