Retki

Jalasjärvi, Jurva, Kurikka

7. – 8.6.2025

Yöretki Niinistön virkistysalueelle

Tule viettämään kanssamme kesäyö luonnon helmassa Kurikan Niinistön virkistysalueella!

Lähde mukaan kokemaan kesäyön tunnelma luonnon rauhassa! Kesäyöretkemme tehdään taas Kurikan Niinistöön joka tarjoaa hienot puitteet ulkona yöpymiselle. Illan aikana pystytämme teltat, sytytämme nuotion ja paistamme räiskäleitä. Lähistöllä olevaan lammessa voit käydä pulahtamassa päivän päätteeksi tai aamun aluksi. Halukkaille on mahdollista lainata teltta.

Annetaan luonnon tuudittaa meidät uneen ja aamuherätyksen hoitavat lintujen laulelut!

Halutessasi voit tutustua alueeseen:
Niinistönjärvi on pieni, matala ja osin soistunut järvi, jonka vesialue on aikanaan kokenut kuivatusyrityksiä 1900-luvulla. Kuivattamisesta huolimatta järvellä on edelleen avovettä, ja sen kosteikot houkuttelevat monipuolista linnustoa.

Virkistysalueella on lintutorni, josta avautuu näkymä järvelle ja sen ruovikoihin. Tornin vieressä on siisti grilliriihi, kota sekä nuotiopaikka, joiden yhteydessä on myös käymälä ja puuvarasto. Reippailusta kiinnostuneille alueelta lähtee 3,5 kilometrin mittainen suopolku, joka kiertää vaihtelevissa maisemissa.

Kurikan Luontoyhdistyksestä mukana Mija ja Ari

Ilmoittautumiset ja lisätiedot: Mija p. 045 671 8965 ja kurikka@sll.fi

Ilmoittautuneille lähetetään varustelista.

Tapahtuman tiedot

Jalasjärvi, Jurva, Kurikka

Niinistönjärventie 5, Kurikka

Tapahtuma-aika

7.6.2025 klo 16:00 – 8.6.2025 klo 12:00

Järjestävä yhdistys

Kurikan luontoyhdistys

Mija Rajala

045 671 8965

kurikka@sll.fi