Kurssi, Retki, Tapahtuma

Kirkkonummi

1.8.2026

Ötököiden yö Porkkalassa

Kun ilta hämärtyy, yöaktiiviset ötökät heräävät. Tule tutustumaan niiden elämään!

Aloitamme tutustumisen yöaktiivisten ötököiden kiehtovaan maailmaan Porkkalan vanhalla kansakoululla Porkkalantie 1826, jossa johdatamme aiheen pariin ennen siirtymistä maastoon. Opastamassa on eri ötökkäryhmien asiantuntijoita.

Koska pihalla on vain rajallisesti parkkitilaa, suosittelemme hyväjalkaisille pysäköintiä Lähteelän ulkoilualueen parkkipaikalle.
Varusteet sään mukaan. Pukeudu puutiaisilta suojaavasti — pitkät lahkeet ja saappaat ovat suositeltavia ja heijastintakin jo tarvitaan, myös tasku/otsalampusta on iloa.

Tilaisuuden järjestää Borearctia yhteistyössä Kirkkonummen ympäristöyhdistyksen kanssa.

Tapahtuma on avoin ja ilmainen kaikenikäisille.

Huom säävaraus! Tapahtumaa ei järjestetä sateella. Huomatkaa kuitenkin, että Porkkalassa on usein satamatta, vaikka Kirkkonummen keskustassa sataisi.

Ennen tapahtuman alkua kannattaa käydä tutustumassa Lähteelän ulkoilualueeseen sekä sen ja retkisataman uusiin palveluihin.

Kimppakyydit toivottavia, jos voit sellaisen tarjota tai haluat kyydin, voit tarjota /pyytää sellaista Facebook-tapahtuman kautta.

Tapahtuman tiedot

Kirkkonummi

Lähtö Porkkalan vanhalta kansakoululta Porkkalantie 1826; Autot Lähteelän parkkipaikalle

Tapahtuma-aika

1.8.2026 klo 20:00-23:59

Järjestävä yhdistys

Kirkkonummen ympäristöyhdistys ry

Borearctia Oy

Lisätiedot

Pysäköinti Lähteelän ulkoilualueen parkkipaikalle. Vanhan kansakoulun pihalla on rajallisesti parkkitilaa, joka varattu huonosti liikkuville.