Petkelvuoren louhinnan ja murskauksen ympäristö- ja maa-aineslupa edelleen käsittelyssä Vaasan hallinto-oikeudessa
–
Yhdistys teki Haminan lupavaliokunnan myöntämästä Petkelvuoren louhinnasta valituksen Vaasan hallinto-oikeuteen 18.10.2023 (Vaasan HAO, Diaarinumero 1155/2023). Jätimme Vaasan hallinto-oikeuteen vastaselvityksen kaupungin vastineeseen 27.3.2024, jossa valitus on tiivistetty lopuksi seuraavasti:
1) Hanke tulee toteuttaa vain todellisen rakennustarpeen mukaisesti (YVA VE0 /rakenta-mispäätös) viitaten sen suuriin ja pysyviin ympäristövaikutuksiin mkl virkistyskäyttö ja erittäin suuriin työnaikaisiin ympäristöhaittoihin läheiselle asutukselle ja eliöstölle viitaten YSL 11 § sijoituspaikka.
2) Hankkeen kesto ja lupa-aika tulee tarkentaa viitaten kohtaan 1) ja YSL 15 § ennaltava-rautumisvelvollisuus. Hakija ei kerro, minkä YVA vaihtoehdon mukaisesti hanke aiotaan toteuttaa. Vaihtoehtoja oli kaksi VE0 ja VE1. Vaadimme VE0 vaihtoehdon toteuttamista vedoten suurten ympäristöhaittojen ohella suunniteltujen hankkeiden epävarmaan toteutumiseen.
3) Pohjavesialueen ja pohjaveden virtausten tutkiminen, mahdollinen suojaaminen ja tarkkailu on toteutettava viitaten YSL 6 § selvilläolovelvollisuuteen, YSL 8 § kohta 3) tarkkailu ja YSL 20 § varovaisuus- ja huolellisuusperiaate.
4)-5) Hulevesien käsittelystä tulee olla tarkka suunnitelma, joka on suhteessa hankkeen kokoon ja sijaintiin viitaten YSL 17 § pohjaveden pilaamiskielto sekä LSL 64 § 12) suojaisat näkinpartaispohjat (Hillonlahti) ja LSL 78 § luontodirektiivin liitteen IVa eläinlajien (viitasammakko, korennot) lisääntymis- ja levähdyspaikkojen suojelu sekä lailla rauhoitettujen kasvilajien (suolapunka, Samolus valerandi, rantatyräkki, Euphorbia palustris) esiintymispaikkojen suojelu. Suolapunka (Samolus valerandi) on erittäin uhanalainen.
6) Kaivannaisjätteiden läjitys- ja täyttöpaikat tulee määritellä lupapäätöksessä viitaten kohdassa 4) mainittujen lajien esiintymispaikkojen suojeluun sekä 64.1 § 12)suojaisat näkinpartaispohjat suojeluun. YVAssa (s. 19/174) on esitetty useita louheen läjityspaikkoja, joita ei ole vielä luvitettu ja jotka uhkaavat alueen luontoarvoja.
7) Liito-oravan elinalueet tulee turvata riittävin suojaetäisyyksin ja merkinnöin. Lupamääräyksissä annetut toimintarajoitteet lisääntymisaikana eivät auta suojelemaan populaatiota, jos elinympäristö käsittää vain kaksi pientä meren ja louhekentän saartamaa puusaareketta ja viereen sijoitetaan murska. Puuston heikentäminen alueella on lopetettava. Määräyksessä 37 edellytetty seurantasuunnitelma täytyy tehdä riippumattoman kartoittajan toimesta ennen mitään toimenpiteitä alueella. Kasvillisuuskartoitus tulee uusia selvien puutteiden takia (rantatyräkki).
8) Alueen liikennöinti (määrät, reitit) tulee selvitä lupapäätöksestä ja se, että rakennetaanko alueelle hankkeen johdosta teitä ja kuljetusreittejä suurelle määrälle irtomaita ja louhetta ja miten tässä tapauksessa turvataan jäljellä olevat luontoarvot.
Lopuksi haluamme vielä korostaa, että alueen teollisuuskaava T/kem ei pakota Petkelvuoren tasaamista louhekentäksi odottamaan mahdollisia suuria investointeja, jopa vuosikymmeniksi, viitaten esim. vieläkin satamassa tyhjillään olevan Paksuniemen kallioalueen (yli 30 ha) kiireelliseen louhintaan sataman tarpeisiin. Kuten hakija itse toteaa, koko hanke on toteutettavissa kahdessa vuodessa ja kuten CNGR Finland toteaa ympäristölupahakemuksessaan, laitos tulee sijoittumaan jo olemassaolevalle valmiille tontille.
Yhdistys jätti muistutuksia samoista asioista jo Hillonlahden pohjoispuolisen teollisuusalueen louhinnan YVA:n ohjelma- ja selostusvaiheessa v. 2020- 2021. YVA valmistui keväällä 2021 (Rambol 2021). Mitään muistutuksissa esiintuomiamme asioita ei ole huomioitu. Kaupunki on toteuttanut louhintaa ennakoivia kymmenien hehtaarien hakkuita Hillon ja Petkeleen alueella ja vuoden 2025 puolella kaupunki solmi Ruduksen kanssa sopimuksen Petkelvuoren louhinnasta. Tietääksemme louhinta ei ole vielä käynnistynyt. Kolmesta suojellusta ”lepakkotalosta” kaksi on palanut. Kaupunki ei saanut hakemaansa poikkeuslupaa rakennusten purkamiseksi.