Inarin Luonnonystävät ry valittiin vuoden yhdistykseksi
Uutiset
–
Suomen luonnonsuojeluliitto palkitsi Inarin Luonnonystävät vuoden paikallisyhdistyksenä Helsingissä pidetyssä valtuuston syyskokouksessa 23.-24.11.2024. Yhdistys on ollut aktiivinen toiminnassaan, ja helmikuussa 2024 juhlittiin sen 50 vuotta kestänyttä taivalta.
Paikalla Helsingin syyskokouksessa oli kunniakirjaa vastaanottamassa yhdistyksen puheenjohtaja Ilkka Roininen. Lisäksi vuonna 2024 Inarin Luonnonystävissä jo vuosikymmenien ajan toimineet Harald Helander ja Vesa Luhta palkittiin Suomen luonnonsuojeluliiton juhlamitaleilla, jotka luovutettiin helmikuussa yhdistyksen 50-vuotisjuhlassa.
Yhdistyksen puheenjohtajan tervehdys:
Jäsenistössä piilee yhdistystoiminnan voimavara!
Luonnonsuojelun eteen tehtävä työ vaatii pitkäjänteisyyttä. Tässä on onnistuttu Inarin Luonnonystävissä. Mukana toiminnassa on edelleen jäsenistöä 80 – luvulta. Jokaiselle uudelle tai pitkäaikaiselle jäsenelle on löytynyt mieleistä, haastavaa ja taipumusten mukaista tekemistä. Jäsenmäärä onkin vuosikymmeniä ollut liki kolme prosenttia Inarin kunnan väestöstä.
Ympäristöasioista huolehtiminen tuo näkyvyyttä ja arvostusta yhdistykselle. Mutta tärkeintä on se, että ympäristön merkitys ja huolenpito on levinnyt koskemaan vähän kaikkia. Tämä näkyy mm. roskaantumisen vähenemisenä ja jätteiden kierrätyksen merkityksen tiedostamisena. Tätä työtä olemme tehneet yhdessä viranomaistahojen kanssa.
Mutta haasteita riittää edelleen. Erämaa-alueita halutaan nakertaa pala palalta. Inarijärven kohta 100 vuotta suojeltuja vanhoja rantametsiä halutaan mökittää ja tehdä niissä ns. maisemahakkuita. Hammastunturin erämaa-alueen läpi suunnitellaan maantietä. Saariselän – Kiilopään turistisesonki uhkaa jätteillään rehevöittää Inarijärveä. Näihin ongelmiin olemme saaneet liiton apua. Ilman sitä emme pärjää – eikä liitto ilman meidän jäsenyyttä.
Jouluiset kaamospäivän taivaan värit ovat nyt upeimmillaan – niitä nauttimaan! Uuden Vuoden 2025 toivotukset Inarista!
Inarin Luonnonystävät ry. järjesti kunnallisvaalipaneelin 24.3. Ivalossa. Paneelissa oli kuusi tentattavaa eri puolueista, ja kysymykset painottuivat ympäristöaiheisiin kuten luontokato, luonnonsuojelu sekä matkailun vaikutukset Inarin kunnan alueella.
Inarijärvi luontohelmemme-tapahtuma Suomen luonnon päivänä keräsi väkeä
Inarin Luonnonystävät ry. järjesti Inarijärvi luontohelmemme-tapahtuman Suomen luonnon päivänä 31.8.2024 yhteistyössä Luontokeskus Siidan/Metsähallituksen kanssa. Tapahtuma koostui Luontokeskus Siidassa järjestetystä opastetusta kierroksesta Enâmeh láá mii párnááh-näyttelyssä ja Inarijärvi luontohelmemme-seminaarista, sekä Visit Inarin katamaraaniristeilystä, jossa järjestettiin paneelikeskustelu Inarijärvestä ja sen tulevaisuudesta.
Inarin luonnonystävät ry luovutti aloitteen Inarijärven kansallispuistosta
Inarin luonnonystävät ry luovutti 14.2. aloitteen Inarijärven kansallispuiston perustamisesta ympäristöministeri Maria Ohisalolle ja maa- ja metsätalousministeriöön. Ministeri Ohisalo totesi, että aloitteella on useita etuja, kuten se, että kansallispuistoksi ehdotettu alue sijaitsee pääosin valtion maalla.