Retki

Kullaa, Ulvila

14.6.2026

Luonnonkukkien päivän retki Kullaan Taattolan ympäristössä

Kuvassa on kielon valkoiset kukat ja taustalla on kielon vihreä lehti.
Kuva: Tarja Aho

Suomen Luonnonsuojeluliiton jo kahdeskymmenes Luonnonkukkien päivä on sunnuntaina 14.6. Ulvilassa retkeillään silloin Kullaalla.

Kokoonnumme klo 12 Kullaan kirkon vieressä olevalle parkkipaikalle, josta kävellen yli Kullaanjoen Taattolan alueen lehtomaiseen metsään. Jatkamme sieltä yli vanhan tien  ja pellon reunaan tultua hakeudumme kärrypolulle. Sitä pitkin palaamme takaisin noin klo 14. Reitillä ei ole märkiä paikkoja, ja kelin mukaisin jalkinein ja varustein pärjää. Maasto on vanhanpuoleista, muuten normaalia havumetsää. Jokusen kaatuneen puun joudumme ylittämään, alittamaan tai kiertämään. 

Luonnonkukkien päivän tämänvuotinen teemalaji on kielo, Convallaria majalis, joka on myös Suomen kansalliskukka. Retkeilykohteemme on sen verran peitteistä, että kielon löytäminen voi olla vaikeaa. Mutta löytyy paljon muuta.

Tervetuloa!

Tapahtuman tiedot

Kullaa, Ulvila

Kullaan Kirkkotie 37, 29340 Kullaa

Tapahtuma-aika

14.6.2026 klo 12:00-14:00

Järjestävä yhdistys

Suomen Luonnonsuojeluliitto Ulvila ry

ulvila@sll.fi