Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Etelä-Savon piiri Suur-Savon yhdistys

Suur-Savo
Navigaatio päälle/pois

Luon­non­suo­je­lu­yh­dis­tyk­sen vieraslaji-ilta, vie­ras­la­ji­kä­ve­ly ja jättipalsamin kitkentää Mikkelissä

Jättipalsamin taimia
Jättipalsamin taimia.

Suomen luonnonsuojeluliitto järjestää Suur-Savon yhdistyksen ja VieKas LIFE -hankkeen voimin luontoillan haitallisista vieraskasveista ja niiden torjunnasta. Luonnonsuojeluyhdistyksen Luontokeskiviikko-illoissa on aiemmin käsitelty mm. saimaannorpan tilannetta. Tällä kertaa erityishuomion saa jättipalsami, joka valtaa alaa erityisesti kosteissa painanteissa ja leviää Mikkelissäkin usein purojen varsilla.

Jättipalsamin poksahtelevat kukinnot ja mehevät varret keräävät huomion herkästi heinä-elokuussa. Tunnistaminen ja torjuminen on kuitenkin helppoa jo alkukesästä. Luontokeskiviikko antaa osallistujille eväät huomata ja ilmoittaa esiintymät sekä ohjeet tehokkaaseen hävittämiseen. Kysymyksiin ovat vastaamassa vieraslajiasiantuntija Markus Seppälä ja aluekoordinaattori Kerttu Hakala.

VieKas LIFE on Suomen luonnonsuojeluliiton valtakunnallinen hanke, ja sen talkoita järjestetään myös Mikkelin seudulla. Tänä kesänä kannustetaan kitkemään jättipalsamia myös pienemmillä talkoilla, vaikkapa lenkkipolun varresta nyppien.

– Meillä on ollut marttojen kanssa yhteinen VieKas-kummikohde Hanhijoen varrella, ja siellä jättipalsamiesiintymä on saatu kuriin. Nyt meillä on uusi talkookohde Ratinlammen liepeillä, ja toivomme mukaan myös uusia talkoolaisia, kertoo yhdistyksen Miia Kuisma.

Luontokeskiviikko on kaikille avoin etätapahtuma, joka toteutetaan Teams-alustalle. Ohjeet osallistumiseen löytyvät tapahtumasivulta https://www.sll.fi/suur-savo/tapahtuma/luontokeskiviikko-haitallisten-vieraslajien-torjuntatyota-etela-savossa/ .

Luontokeskiviikon lisäksi VieKas LIFE tarjoaa Mikkelin Emolassa vieraslajikävelyn, jonka aikana perehdytään jättipalsamin lisäksi muihin yleisiin vieraskasvilajeihin. Talkookohteita on sekä yhteisiin kitkemisiin että SooloTalkoot-kohteita, joilla kitkemistä voi tehdä kuka vain milloin vain.

 

VieKas LIFE tapahtumakalenteri:

8.6. klo 17-19 talkoot Otavan koulun pururadalla

9.6. klo 18-20 talkoot Ratinlammella

10.6. klo 9-11 jättipalsamiretki Röllin päiväkodin kanssa

10.6. klo 17-19 vieraslajikävely Emolassa

15.6. klo 17-19 talkoot Orijärven uimarannalla

16.6. klo 17-19 talkoot Emolassa

17.6. klo 17-19 talkoot Emolassa

19.6. klo 10-12 talkoot Peitsarissa

29.6. klo 18-20 talkoot Ratinlammella

22.6. klo 17-19 talkoot Laajalammella

 

7.7. klo 17-19 talkoot Otavan koulun pururadalla

8.7. klo 17-19 talkoot Hiekanpään rannalla Pieksämäellä

13.7. klo 18-20 talkoot Peitsarissa

20.7. klo 17-19 talkoot Orijärven uimarannalla

28.7. klo 17-19 talkoot Laajalammella

2.8. klo 17-19 talkoot Emolassa

 

VieKas LIFE internetissä:

www.sll.fi/viekas-life/ ja https://www.facebook.com/viekaslife

 

Tietoa SooloTalkoot-kampanjasta ja Mikkelin talkookohteet:

https://vieraslajit.fi/info/i-4507

 

Lisätiedot:

VieKas LIFE aluekoordinaattori Kerttu Hakala, kerttu.hakala(a)sll.fi , puh. 044 491 9451

Luontokeskiviikko: Suomen luonnonsuojeluliiton Suur-Savon yhdistys ry., Miia Kuisma, miia.kuisma(a)iki.fi, puh. 040 6632 606