–
–
26.10.2026
Valoja Pimeydessä 2026

Kuinka hyvin tunnet ja voit nähdä tähtitaivaan? Valoja pimeydessä -illan aikana puhumme pimeydessä näkyvistä monenlaisista valoista sekä valojen ja pimeän merkityksestä luonnolle ja ihmisille. Keskustelumme kurkottelee myös kohti tähtitaivasta.
Aloitamme illan Poutun koululla klo 18 lyhyellä alustuksella. Yhdistyksemme eräs tähtitieteen harrastaja Maarit Penttilä kertoo tähtitaivaan kohteiden havaitsemisesta sekä valojen ja pimeyden viheliäisestä suhteesta nyky-yhteiskunnassa ihmisten ja luonnon kannalta. Illan kohokohta on yhteinen tähtiretki. Sään salliessa siirrymme Alajoen Jokituvalle tarkkailemaan tähtitaivasta.
Ulkona seisoskeluun on pukeuduttava todella lämpimästi; mittarilukeman voi ajatella 15 astetta alemmaksi kuin on ennustettu. Lisäksi lakeudella tuulee aina. Suosittelemme kerrospukeutumista ja paksupohjaisia kenkiä. Omat kiikarit ja lämmintä juotavaa voi ottaa mukaan. Jos taivas on pilvinen, tähtitaivaan kohteisiin tutustutaan Maaritin johdolla sisätiloissa.
Tervetuloa mukaan tähti-iltaan!⭐
Tapahtuman tiedot
Poutun koulu, Poutuntie 239, 62100 Lapua
Tapahtuma-aika
26.10.2026 klo 18:00-20:00
Järjestävä yhdistys
Lapuan ympäristöyhdistys ry.
Hanna Suopajärvi
0505397943
lapua@sll.fi
Lisätiedot
Ei ennakkoilmoittautumista.
Tähtien katseluun tulee pukeutua liioittelevan lämpimästi! Omat kiikarit ja lämmintä juotavaa voi ottaa mukaan.