Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Kymenlaakson piiri

Kymenlaakso
Navigaatio päälle/pois

Kymenlaakson luonto 2019 luettavissa nyt myös verkossa

Maakunnan luonnonsuojelun historiaa valottaa artikkeleillaan muun muassa Suomen luonnonsuojeluliiton kunniapuheenjohtaja Rauno Ruuhijärvi ja yhdistyksessä pitkään toiminut biologi Risto Hamari.

Lataa pdf täältä.

Lehden artikkeleissa muistellaan myös monia muita merkittäviä yhdistyksen alkuvaiheeseen ja Kymenlaakson luonnonsuojeluun vaikuttaneita toimijoita kuten Esko Almgrenia, Sten Steniusta, Einari Vallealaa,  Arvi Ulvista ja Viljo Kujalaa.

Repoveden monivaiheista ja värikästä suojeluhistoriaa avaa artikkelillaan aiemmin pitkään Suomen luonnonsuojeluliiton Kymenlaakson piiri ry:n puheenjohtajana toiminut valokuvaaja Lassi Kujala.

Muista artikkeleista mainittakoon Kymenlaakson alueella toimivien paikallisyhdistysten Suomen luonnonsuojeluliiton Kaakkois-Kymen yhdistyksen, Meri-Kymen Luonnon ja Pohjois-Kymen Luonnon sekä Kymenlaakson Lintutieteellisen Yhdistyksen puheenjohtajien kirjoittamat historiikit yhdistysten toiminnasta.