Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Pohjois-Savon piiri Koillis-Savon yhdistys

Koillis-Savo
Navigaatio päälle/pois

Eläin­suo­je­lu­neu­vo­jan esitys ja kevätkokous

Torstai-iltana 4.4.2024 kokoonnuttiin kevätkokouksen merkeissä Juankosken Soittokunnantalolle. Aiheena oli  vuoden 2023 toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen esittely ja vastuuvapauden myöntäminen hallitukselle ja muille tilivelvollisille.

Kevätkokous Juankoskella 4.2024

Läsnä paikalle saapui neljätoista  kiinnostunutta kuulemaan viimevuoden toiminnasta. Tuulan avattua kokouksen Pekka valittiin puheenjohtajana vetämään kokousta. Tuula esittelee toimintakertomuksen 2023

Tuula kertoi läsnäolijoille viimevuoden aktiivisuudesta toimintakertomuksen muodossa.

Tilinpäätöksen ja talouskertomuksen esittely

Kirjanpitäjän ominaisuudessa Tuija valoitti yhdistyksen rahaliikennettä tilinpäätöksestä ja talouskertomuksesta.

Toiminnantarkastajan annettua lausuntonsa hallitukselle ja muille tilivelvollisille myönnettiin vastuuvapaus vuodesta 2023.

kahvitarjoilu

Marja-Sisko oli loihtinut kahvipöydän koreaksi johon jono syntyikin heti nuijan kopahdettua pöytään kokouksen päättymisen merkiksi.

Eläinsuojeluasiantuntija kertoo loukkaantuneiden luonnoneläinten hoitamisesta.

Kahvikupposten äärella saimme kuulla Minna Pellisen toiminnasta. Minna toimii vapaaehtoistyöntekijänä Savon Eläinsuojelu ry:n eläinsuojeluneuvojana toimien itse paljon kenttätyössä ja kotonaan eläintarhassa. Hoitoa kaipaavat erityisesti emonsa menettäneet poikaset, nälkiintyneet, kylmettyneet ja vahingoittuneet eläimet. Eläinten siirtoon voidaan joutua turvautumaan mm. käärmeiden tai ”häiriköivien” metsojen kanssa. Paljon aikaa kuluu neuvoja antaessa puhelimitse.

puheenjohtaja kiittää esitelmöijää

Tuula kiitti yhdistyksen ja yleisön puolesta Minnaa valaisevasta esityksestä eläinsuojeluneuvojan toiminnasta. Minnan voi tavoittaa numerosta 040 163 3660 tai sähköpostitse savo@sey.fi. Kuten yhdistyskin Savon Eläinsuojelu ry:n työtä voit tukea rahallisesti tilille FI49 5068 8520 0059 51 (keräyslupa RA/2021/1095).