Kansalaisaloite ”Suomen vesistöt EIVÄT ole vihreän siirtymän kaatopaikkoja” hylätty eduskunnassa

Artikkelit, Uutiset

Kansalaisaloitteen ”Suomen vesistöt EIVÄT ole vihreän siirtymän kaatopaikkoja” käsittely päättyi 18.2.2026 pidetyssä eduskunnan täysistunnossa: Eduskunta hylkää kansalaisaloitteeseen KAA 5/2025 vp sisältyvän ehdotuksen lainvalmisteluun ryhtymisestä.

Kansalaisaloitteen ”Suomen vesistöt EIVÄT ole vihreän siirtymän kaatopaikkoja” käsittely päättyi 18.2.2026 pidetyssä eduskunnan täysistunnossa: Eduskunta hylkää kansalaisaloitteeseen KAA 5/2025 vp sisältyvän ehdotuksen lainvalmisteluun ryhtymisestä. 

Vaikka kansalaisaloite hylättiin, se ei mennyt hukkaan, koska lainsäädäntömme puutteet saivat runsaasti julkisuutta ja lisäsivät näin sekä päättäjien, että kansalaisten tietoisuutta jätevesien haitta-aineista ja niiden vaikutuksista vesiluontoomme. Samalla aloite lisäsi painetta lainsäädännön parantamisen tarpeesta tältä osin vesiluonnon suojelemiseksi.

Eduskunta hylkäsi aloitteen pääasiassa siksi, että eduskunta ei voi päättää asetustasoisista asioista, joita aloitteessa esitetyt vesidirektiivien muutokset ovat: 

Valiokunta toteaa, että kansalaisaloitteen tulee koskea asiaa, jota voidaan lailla säännellä. Jätevesipäästöjen hallintaa koskeva esitys lainvalmisteluun ryhtymisestä kuuluu lain alaan”, mutta ”Valtioneuvoston asetusta koskevilta osiltaan kansalaisaloite sisältää ehdotuksia, joita ei voida pitää välittömästi lain alaan kuuluvinaAloitteessa ehdotetaan erityisesti sulfaatteja ja ksantaatteja koskevien raja-arvojen lisäämistä vesiympäristölle vaarallisten ja haitallisten aineiden asetukseen VNa 1022/2006 ja perustellaan tätä.”

Eduskunta kuitenkin hyväksyi kaksi lausumaa (Valiokunnan lausumaehdotukset) :

1. Eduskunta edellyttää, että kun ympäristöministeriö valmistelee vesidirektiivien muutosten täytäntöönpanoa, se arvioi samalla niiden toimivuutta, jotta voidaan varmistaa, että vaikka sulfaatti- ja ksantaattipäästöjä tuottavat hankkeet lisääntyisivät, turvataan asetetut vesientilatavoitteet lainsäädännön mukaisesti. 

2. Eduskunta edellyttää, että edistetään tutkimus- ja kehitystyötä, joka auttaa selvittämään ksantaattien haitallisuutta.

Ympäristövaliokunnan koko mietintö on luettavissa oheisesta linkistä https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Mietinto/Sivut/YmVM_2+2026.aspx

Aloitetta käsiteltiin kahdessa eduskunnan täysistunnossa sekä useamman kerran eduskunnan ympäristövaliokunnassa, jossa järjestettiin. 3.10.2025 julkinen kuuleminen ja myöhemmin vielä toinen asiantuntijakuuleminen, jossa oli asiantuntijoina mm. Suomen ympäristökeskuksen tutkijoita sekä Ympäristöministeriön edustajia. Aloite sai ensimmäisessä täysistunnossa laajan tuen ja toisessa täysistunnossa kokoomuksen kansanedustaja Juha Hänninen kiteyttää hienosti asian viimeisessä puheenvuorossa https://verkkolahetys.eduskunta.fi/fi/taysistunnot/taysistunto-9-2026?autoplay=1

KIITOS yhdistyksemme puolesta kaikille kansalaisaloitetta edistäneille tahoille ja kaikille kansalaisaloitteen allekirjoittaneille. Aloitteen saaminen eduskunnan käsittelyyn ei ole  helppoa. Esimerkiksi viime vuonna yhteensä seitsemän kansalaisaloitetta lähetettiin eduskunnan käsittelyyn.

Ajankohtaista