Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Uudenmaan piiri Järvenpään yhdistys

Järvenpää
Navigaatio päälle/pois

Helatorstain retki

SLL Järvenpään yhdistyksen Helatorstain retkelle ehtii vielä ilmoittautua! 

Perinteinen Helatorstain retki suuntautuu tällä kertaa Inkoon Kopparnäsiin upealle merenrannalle.Retkelle lähdemme 18.5. klo 9 Järvenpää-talon parkkipaikalta linja-autolla. Matkan aikana puheenjohtajamme Harri Myllyniemi kertoo Kopparnäsin luontoalueen historiasta ja upeasta luonnosta. Perillä paikallinen opas Hilkka Toivonen johdattaa meidät noin 3 km kävelyretkelle ja kertoo samalla alueen luonnosta ja eläimistöstä. Kevyt retkilounas, joka sisältää kasviskeiton, täytetyn sämpylän ja kahvit ja makean palan, nautitaan noin klo 13 luonnon helmassa ja sen jälkeen on aikaa omatoimiseen luonnon tutkimiseen ja maisemien ihailuun. Omat makkarat voi ottaa mukaan, sillä alueella on useita nuotiopaikkoja.
Paluumatkalle lähdetään noin klo 15 ja Järvenpäässä ollaan takaisin viimeistään klo 17.
Retkelle ehtii vielä ilmoittautua to 11.5. mennessä. Retken hinta on SLL:n jäsenille 35 euroa ja ei-jäsenille 50 euroa. Retki tulee olla maksettuna yhdistyksen tilille 12.5. mennessä. Ilmoittautumiset ja lisätietoja jarvenpaa@sll.fi