Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Etelä-Karjalan piiri

Etelä-Karjala
Navigaatio päälle/pois

Hiitolanjoen latvavesiltä Saimaalle rakennetaan his­to­ria­poh­jais­ta erä­me­lon­ta­rei­tis­töä

Kuva: Mikko Europaeus

Suomen luonnonsuojeluliiton koordinoimassa Laatokalta Saimaalle -hankkeessa suunnitellaan Hiitolanjoen vesistöalueelta Saimaalle asti ulottuvaa historiapohjaista erämelontareitistöä. Hankkeessa tutkittavista reiteistä yksi kulkee Hiitolanjoelta Torsanjärven ja Sarajärven kautta Särkilahteen, kaksi Simpelejärven eri osien kautta Putikkoon.

Reitistön suunnittelusta, raivaamisesta ja testaamisesta vastaa hankekumppani Hiitolanjoki-yhdistys, joka tutkii, ovatko muinaiskarjalaiset voineet käyttää näitä vesireittejä kulkiessaan Laatokalta Saimaalle. Koemelontojen ja reitistön raivauksen avulla selvitetään myös, voiko näitä reittejä kulkea nykyisin kanootilla. Tavoitteena on kehittää alueelle uusi erämelontareitistö.

Lue Hiitolanjoki-yhdistyksen sivuilta yhdistyksen puheenjohtajan, hankekoordinaattori Mikko Europaeuksen artikkeli siitä, kuinka reitistön raivaustyöt ja koemelonnat etenivät vuonna 2020.

Laatokalta Saimaalle -hanke kuuluu Kaakkois-Suomi–Venäjä CBC 2014–2020 -ohjelmaan, jota rahoittavat Euroopan unioni, Venäjän Federaatio ja Suomen Tasavalta.

Lisätietoja hankkeesta: sll.fi/laatokalta-saimaalle