Luonnonsuojeluliitto Kymenlaakson hallituksen huhtikuun kokouksen alkupuolella keskusteltiin Vaasan hallinto-oikeuden päätöksestä kumota Haminan Merivesilaitoksen vesitalouslupa. Todettiin, että päätös kertoo hallinto-oikeuden olleen piirin ja muiden valittajien kanssa samaa mieltä Etelä-Suomen aluehallintoviraston myöntämän luvan puutteellisuuksista.

Käsiteltiin myös Kyminlinnan asemakaavamuutoksen ehdotukseen annettua lausuntoa. Kaavaehdotuksessa ei ole otettu huomioon riittävästi tiedossa olevia luontoarvoja ja kaavavalmistelua varten laadittua luontoselvitystä. Kaavoittaja on etupäässä kiinnostunut Kyminlinnan rakennushistoriallisista arvoista. Varsinkin kun kaavan tarkoitus on merkittävästi lisätä alueen käyttöä nykyisestä, luontoarvojen turvaaminen on jäämässä puolitiehen. Tämä on huolestuttavaa, huomioiden myös kaavavalmistelun kireä aikataulu. Kaava on tarkoitus hyväksyä jo loppukeväästä mikä tarkoittaa, että luontokartoittajan ehdottamat lisäselvitykset jäävät toteuttamatta.

Lisäksi katsottiin piirin kommenttia Suomen ympäristökeskuksen luonnoksesta oppaaksi vesienhoidon ja merenhoidon järjestämisviranomaisen käyttöön ympäristötavoitteiden asettamiseen ja ympäristötavoitteista poikkeamiseen. Piirin kommentissa todettiin, että taloudellisiin kustannuksiin perustuvan poikkeamisen kriteerejä oppaassa tulee täsmentää huomattavasti, jotta poikkeamiselle muodostuisi tältä osin riittävä kynnys. Näkemys ympäristön huomioimisen suhteettomasta kalleudesta ei voi esimerkiksi nojata vain hakijan omaan tulkintaan ja tietoihin.

Alkavaan talkookauteen luotiin laaja katsaus sekä päätettiin ensimmäisten neljän uhanalaistalkoon ajankohdista Haminassa. Uhanalaistalkoiden pito tosin varmistuu lopullisesti vasta neuvottelussa Elinvoimakeskuksen kanssa huhtikuun lopulla.

Kokouksen loppupuolella käytiin läpi ehdokkaat tämän vuoden ympäristöpalkinnon saajaksi. Piirihallitus oli yksimielinen palkinnonsaajasta. Asiasta tiedotetaan tarkemmin myöhemmin.

Tiedoksiasioissa keskusteltiin mm. Kouvolan uuden metsänsinöörin valinnasta. Piirihallituksen keskuudessa herätti hämmästystä, ettei kaupungin valintaryhmään kuulunut ollenkaan ympäristöpuolen edustajaa.