Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Pohjois-Savon piiri Kuopion Luonnon Ystäväin Yhdistys

Kuopio
Navigaatio päälle/pois

Ensiksi haluan sanoa sen, että minusta on sääli, että luonto monesti tarvitsee taloudellisen merkityksen ennen kuin sitä osataan arvostaa.

Viime viikolla kävin Pro Leppävirta tilaisuudessa kuuntelemassa tarinan yhdestä puusta ja siitä mitenkä luonto koskemattoman puhtaana voi tuoda myös taloudellista hyvinvointia alueelle pidempään ja kestävämmin kuin raskaat teollisuushankkeet. Tarina Paavolan Tammesta on hyvä esimerkki siitä kuinka yksi puu voi houkutella ihmiset ympäri maailmaa ihmettelemään sen kauneutta. Jonkun piti vain kertoa puusta maailmalle. 14.9.2014 Antti Huttunen julkaisi retkipaikka.fi sivustolla blogi tekstin ” PAAVOLAN TAMMI – ONKO TÄSSÄ SUOMEN KAUNEIN PUU?”. Juttu lähti leviämään ja ihmisiä alkoi käymään puun luona ihastelemassa sitä. Kävijöitä tuli niin paljon, että kesäaikaan kannatti perustaa kahvila vierailijoita varten. Parhaimmillaan puun luona vieraili 400 ihmistä päivässä. Sonata Arctica teki musiikkivideon puun alla tuoden puulle kansainvälistä näkyvyyttä. Lohjan matkailutulo on kasvanut 36%. Kaiken tämän mahdollisti yksi puu.

Suomen matkailu on kovassa nousussa ja ihmiset tulevat tänne puhtaan luonnon perässä. Epäilyskin siitä, että luontomme ei ole puhdas vie turistin euroineen sinne missä luonto on vielä puhdasta. Yksikin tehdas voi olla merkittävä imagohaitta alueen luontomatkailulle ja sitä myöten vaikuttaa alueen talouteen negatiivisesti. Meillä Kuopiossa on uskomattoman hienoja luontokohteita ja tehdassuunnitelma, joka lisäisi alueemme kasvihuonepäästöjä 30%. 10.10 Finnpulpin järjestämässä tilaisuudessa kysyin, että onko tehtaan tuomia negatiivisia talousvaikutuksia arvioitu? Vastaus oli, että negatiivisia talousvaikutuksia ei ole arvoitu.

Työni puolesta olen myös tekemisissä Puijon eri kehitystahojen kanssa. Huomaan samanlaista lyhytnäköisyyttä myös Puijon kehityssuunnitelmissa. Vielä en osaa sanoa, että miksi Kuopiossa ei uskalleta yhdistää luonnon ja talouden kannalta kestävää kehitystä.

Sampo Jaakkola

Toiminnanjohtaja

Kuopion Luonnon Ystäväin Yhdistys

Paavolan tammi – Onko tässä Suomen kaunein puu?

https://www.marmai.fi/uutiset/lohjalaisesta-puusta-tuli-menestystarina-yhdessa-yossa-6606135

Vlogeja ja blogeja

Kuopion metsistä löytyy aarteita – arvokkaita luontokohteita

Kuopio on metsien kaupunki. Kuopion kaupunki omistaa merkittävän pinta-alan metsää (n. 12 500 ha) ja Suomen suurimmista kaupungeista vain Oululla on tätä suurempi metsäomaisuus (n. 22 000 ha). Kuopion metsienkäytöllä ja -suojelulla on kokonaisuudessaan merkittävä vaikutus niin asukkaiden virkistyskäyttöön, kaupungin hallinnoimiin hiilivarastoihin kuin luonnon monimuotoisuuden suojeluunkin. Unohtaa ei pidä myöskään sitä, että kaupungin metsien hakkuutuloilla on oma merkityksensä kuntataloudessa. Taloudellisen tuoton tavoittelun keskellä meidän ei kuitenkaan tule unohtaa Kuopion metsien erityisiä luonnonarvoja, jotka kotikuntamme alueella ovat säilyneet.

Lue lisää

Älä osta mitään turhaan

Kirjoittaja Sini Nuutinen

Lue lisää

KLYY Jämsän Sanomissa 98 vuotta sitten

Yllä näkyvässä tekstissä Kuopion Luonnon Ystäväin Yhdistyksen ajatuksia 98 vuoden takaa. Ajatukset ovat relevantteja yhä tänäkin päivänä,…

Lue lisää

Pekan vlogi: Viimeiset sanat

Kiitos Pekan vlogin seuraajille! On jäähyväisten aika. Aluksi kerrotaan muutamalla sanalla KLYY:n historian voimanaisesta lehtori Betty Väänäsestä,…

Lue lisää

Pekan vlogi: Herrojen seurassa

Pekka liikkuu KLYY:n ja museon uudessa ja vanhassa herraseurassa kulkien ajassa jopa yli sadan vuoden taa. Lintubongauksessakin havaitaan yksi…

Lue lisää

Pekan vlogi: Laulava kulkuri

Joulun ja uuden vuoden aikaan siirrytään muistoissamme kuumaan heinäkuuhun 2019. Pekka vaeltaa ja laulaa UKK-polulla Savon rajan takana Juuassa.…

Lue lisää

Pekan vlogi: Missä KLYY on?

Pekka esittelee KLYY:n toimintaan liittyviä paikkoja - salaperäisiä ja yllättäviäkin. Ja totta kai myös luonnossa liikutaan ja tarkistetaan…

Lue lisää

Älä osta mitään

Juhlakausi on taas alkanut. Monet meistä pohtivat mitä ostaisivat joululahjaksi lähimmäisilleen. Saatamme jopa ahdistua ajatuksesta, kun…

Lue lisää

Pekan vlogi: Syyspuuhia

Pekka pohtii, mitä pitäisi olla KLYY:n videoblogissa. Pystytämme lintulaudan ja tutustumme Ensi askeleet Suomen luontoon -kirjaan. Järvien…

Lue lisää

Avoimuus ja ilmastotavoitteet huomioitava kaupunkimetsien hoidossa

Kuopion kaupunkimetsien  hakkuut  perustuivat  vuoteen 2012 asti 2001  hyväksyttyyn Metsien  monikäyttösuunnitelmaan.…

Lue lisää

Hyvinvointia luonnosta

Stressi, ahdistus, merkityksettömyys. Nämä tuntuvat olevan yksiä suurimpia hyvinvointimme ongelmia. Meillä on kiire tehdä yhteisön tärkeiksi…

Lue lisää

Digiriistametsä-hanke riistan ja monimuotoisuuden asialla

Janne Miettinen, Suomen riistakeskus

Lue lisää

Otetaan mallia Bettystä

Betty Väänäsen, kuopiolaisen vaikuttajan, biologin ja luonnon ystävän kuolemasta tuli 5.5. kuluneeksi 70 vuotta. Betty Väänänen toimi…

Lue lisää

Puijo ei ole häpeäpilkku!

Puijon kehittäminen on taas tullut ajankohtaiseksi. Nyt on esillä ollut ”Nature Activity Park” -kokonaisuus, jossa on tarkoitus luoda Puijoon…

Lue lisää

Kolmen pöllön tarina KLYY:n uudeksi logoksi

Kuopion Luonnon Ystäväin Yhdistys ry. (KLYY) perustettiin vuonna 1896. Yhdistyksen ensimmäisessä kokouksessa vuonna 1897 silloinen puheenjohtaja…

Lue lisää

Iso, paha susi?

Susi on eläin, joka on Suomessa kautta aikojen aiheuttanut paljon keskustelua, jopa konflikteja. On henkilöitä, jotka uskovat, että susi,…

Lue lisää